szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wczesne dzieło Francisco Goyi idzie pod młotek

02.08.2012

Aukcje, Domy aukcyjne na świecie

17 września szwajcarski Dom Aukcyjny Koller, organizuje wielką aukcję sztuki Dawnych Mistrzów. Oprócz obrazów, pod młotek pójdą również cenne meble, sztuka użytkowa, biżuteria, zegarki, a także niezwykle rzadkie rękopisy i książki. Jednak najbardziej spektakularną transakcją ma okazać się sprzedaż obrazu hiszpańskiego malarza Francisco Goyi. Nierozpoznane przez właścicieli dzieło, przez ponad 80 lat znajdowało się w nigdy wcześniej nie prezentowanej prywatnej kolekcji. Wreszcie – ujrzało światło dzienne.

Francisco Goya, Lot i jego córki, Źródło: Dom Aukcyjny Koller

Francisco Goya, Lot i jego córki, Źródło: Dom Aukcyjny Koller

Obraz pt. „Lot i jego córki” pędzla Goyi, to szalenie rzadki okaz, jaki niespodziewanie znalazł się na światowym rynku sztuki. Malowidło mierzące 91,5 cm na 125 cm jest jedną z wczesnych prac malarza i przedstawia słynną scenę bliblijną. Niebo na płótnie jest czerwone od płonącej w dolinie Sodomy – miasta rozpusty i bezprawia. Według Biblii, Lot i jego córki, byli jedynymi ludźmi, jacy uszli z życiem podczas zagłady.

Malowidło powstało najprawdopodobniej w latach 70. XVIII wieku. Wykonane zostało techniką olejną. Niegdyś należało do kolekcji w Bilbao. Następnie opuścił Hiszpanię i trafił do zbiorów obecnych właścieli. Dzieła pędzla Goyi nie są częstym widokiem na aukcjach. Według analiz, w ciągu ostatnich 20 lat, zlicytowano mniej niż 10 prac malarza.

Goya był malarzem niezwykle wszechstronnym. Tworzył zarówno dzieła sztalugowe, jak i ołtarzowe. Projektował tapiserie, wykonywał malowidła ścienne, cykle graficzne, szkice, rysunki oraz miniatury. Był autorem portretów, scen myśliwskich i rodzajowych, obrazów religijnych, mitologicznych, historycznych i alegorycznych. Malował także martwe natury. Pozostawił po sobie około 500 obrazów, 300 grafik i 1000 rysunków.

Najbardziej cenione są portrety pędzla Goyi, dlatego też oczekiwana cena obrazu pt.„Lot i jego córki” będzie nieco niższa niż w przypadku innych prac. Wstępnie szacuje się, że płótno może osiągnąć wynik 500 tysięcy funtów. Czy szacunki ekspertów się sprawdzą, okaże się już za nieco ponad półtora miesiąca.

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PORADNIK ARTYSTY
Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.