szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wielki Błękit Tomka Niewiadomskiego

02.08.2012

Magazyn

W piątek, 7 września 2012, w warszawskiej Galerii Domu Artysty Plastyka rozpocznie się wystawa fotografii Tomka Niewiadomskiego BLUE. W jej ramach zaprezentowany zostanie cykl 40 fotografii w formacie 70 x 40 cm wykonanych przez Artystę specjalnie na potrzeby ekspozycji w unikatowej technice platinum/palladium na papierze czerpanym (w tym również barwnych!). Tomek Niewiadomski urodził się w 1974 roku. Wiedzę i fotograficzne doświadczenie zdobywał w Australii, Polsce i Stanach Zjednoczonych. Uczeń Davida Michela Kennedy’ego i Paula Aresu.

Tomek Niewiadomski jest absolwentem School of Fine Arts-Photography w Sydney. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, m. in.: \”Nihon\” (wystawa indywidualna, 2008, Galeria 65 w Warszawie, Galeria Pauza w Krakowie), „W.W.D.M.K.T.S.J.P.A.W.T.N.“ (zbiorowa wystawa fotografów Galerii 65, 2007, Królikarnia), „Chiny Kraj Środka“ (wystawa indywidualna, 2006, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie), „Jedna pasja, dwie wizje“ (z Davidem Michaelem Kennedym, 2005, Fabryka Trzciny w Warszawie).

Tomek Niewiadomski w swoich projektach najczęściej wykorzystuje technikę platinum-palladium. Stworzenie odbitki w tej technice to bardzo pracochłonny i złożony proces wyborów i decyzji, z których każdy ma istotny wpływ na ostateczny efekt. Na najwyższej jakości papier czerpany, produkowany jedynie w kilku miejscach na świecie, nanosi się pędzlami światłoczułą substancję na bazie metali szlachetnych, takich jak pallad czy platyna.

Charakterystyczne cechy tej techniki to: nadzwyczajna jakość i trwałość odbitek; subtelne przejścia tonalne; niepowtarzalność. (…) Woda jest obecna właściwie w każdym kadrze cyklu BLUE Tomka Niewiadomskiego. Zdaje się być punktem wyjścia, może być postrzegana jako główna bohaterka cyklu – czy jednak aby na pewno tak jest w rzeczywistości? Sam tytuł ekspozycji być może równie dobrze podpowiedzią, jak i zmyleniem tropu. Czym właściwie jest BLUE? Czy chodzi o Wielki Błękit, bezkres Oceanu, żywioł i człowieka z nim się mierzącego? Czy też o wielki spokój, sam na sam z wykraczającą poza racjonalne pojmowanie siłą, poddanie sie jej i w zgodzie z samym sobą spokojny oddech za oddechem? Czy to odcień mglistego cienia spowijającego obrazy z przeszłości, wspomnienia przyrastające dzień po dniu, którym z melancholijnym uśmiechem poświęcamy kilka chwil lub też z obawą unikamy kierowania ku nim myśli?

Człowiek w 70 procentach składa się z wody. Jak duży ma to na nas wpływ? Jak bardzo kształtuje nas rzeczywistość, w której żyjemy – uczucia, dźwięki, słowa czy myśli? (…) Wystawa Tomka Niewiadomskiego BLUE eksponowana będzie w Galerii DAP od 8 września 2012 roku przez dwa tygodnie, w tym czasie w ramach projektu realizowane będą również wydarzenia towarzyszące. Docelowo wystawie BLUE towarzyszył będzie także album fotograficzny. Trwają zaawansowane prace nad projektem, którego autorem jest uznany grafik i projektant Michał Łojewski (www.michallojewski.com). Publikacja albumu we współpracy z renomowanym wydawnictwem zaplanowana jest na 2013 rok. Więcej informacji o wystawie już wkrótce!

 Wystawa fotografii Tomka Niewiadomskiego BLUE

Galeria DAP od 7 września 2012 r, Warszawa

Źródło: Galeria Domu Artysty Plastyka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017