szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Finisaż wystawy „Aleksander Rodczenko. Rewolucja w fotografii”

03.08.2012

Magazyn

Jeszcze tylko dwa tygodnie, do 19 sierpnia, potrwa pierwsza w Polsce tak wielka wystawa twórczości  Aleksandra Rodczenki – jednego z najważniejszych artystów awangardowych XX wieku. Zanim prace fotografa-rewolucjonisty wyjadą z Polski, chcemy zaprosić wszystkich do obejrzenia wystawy w towarzystwie kuratorki oraz uczestnictwa w rozmaitych wydarzeniach towarzyszących – wykładach, warsztatach, koncertach i pikniku – które przygotowaliśmy z okazji finiszu. Startujemy już w najbliższą niedzielę!  Zapraszamy! 

Aleksander Rodczenko, Źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie

Aleksander Rodczenko, „Lila Brik, Portret do plakatu reklamowego Książki”, Źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie

Program wydarzeń:

5.08, godz. 12.00

Oprowadzanie po wystawie przez kuratorkę Magdalenę Czubińską

* co setna osoba zwiedzająca dostaje katalog

7.08, godz. 18.00

„Człowiek z kamerą filmową” – fascynacja maszyną w kulturze Rosji doby rewolucji

Kultura Związku Radzieckiego przeszła w pierwszych latach po rewolucji (1917) niezwykłą transformację, której celem było stworzenie przemysłowej rzeczywistości oraz przemysłowego społeczeństwa. Ślady tych zmian widoczne są m.in. w architekturze, której podstawową funkcją w latach dwudziestych było budowanie nowoczesnego świata. Efektem fascynacji techniką i jej możliwościami są także zmiany w tradycyjnej hierarchii dziedzin kultury. „Kino to najważniejsza ze sztuk!” – twierdził Lenin. Problem nowej formy oraz nowych mediów widoczny jest w twórczości Rodczenki, Melnikowa, Wesninów, Leonidowa i wielu innych, których przygoda z modernizmem i awangardą znalazła epilog równie gwałtowny i dramatyczny, jak początek.

Prowadzenie: dr Michał Wiśniewski

7–9.08, godz. 11.00–14.00

Krajobraz mojej twarzy

Warsztaty dla dzieci w wieku od 10 do 13 lat. Poświęcone są jednej z najstarszych technik fotograficznych – luksografii. Bez użycia aparatów, skupiając się na czystej materii fotograficznej, na świetle i na sobie, mamy okazję stworzyć unikatowy autoportret. Idąc tropem wielkiego rewolucjonisty fotografii, Aleksandra Rodczenki, będziemy wspólnie eksperymentować ze sposobem widzenia, materią światłoczułą (będziemy naświetlać, wywoływać i utrwalać), poznawać język fotografii oraz zastanawiać się, ile można opowiedzieć o sobie za pomocą zdjęcia.

Prowadzenie: Basia Budniak

Konieczne zapisy: tel. 12 295 55 95, e-mail: edukacja@muzeum.krakow.pl
Koszt trzydniowego warsztatu: 60 zł

9.08, godz. 17.00

Konstruktywne zwiedzanie wystawy dla rodzin, cz. IV: plakat / Barbara Łepkowska

10.08, godz. 19.00

„Wyzwolenie… przez autobus”

Performance zespołu KR 736EJ Autobus-Pracownia-Galeria Piotra Lutyńskiego w ramach Muzeum Forum na placu przed Gmachem Głównym w związku z 30. rocznicą ustawienia pomnika Stanisława Wyspiańskiego.

Weekend 18-19.08 (ostatni weekend wystawy)

PIKNIK PO ROSYJSKU

18.08, godz. 20.00

Futurystyczna poezja w futurystycznym świecie – koncert

Klub Pauza, ul. Floriańska 18 (podziemia)

Aleksiej Kruczonych w nowym, stechnicyzowanym społeczeństwie – eksperyment z dźwiękiem, poezją i strumieniem świadomości. Nowe życie poezji łączącej literaturę i performance. Futuryzm jest zawsze aktualny!

Denis Kolokol – kompozytor, performer, twórca systemów interaktywnych, krytyk. Organizował festiwal muzyki eksperymentalnej, pracował nad muzyką i systemami interaktywnymi dla teatru. Stypendysta SME Akademii Muzycznej w Krakowie w 2008 roku; w CalArts, Kalifornia USA 2009 i 2012 (CECArtsLink), w Map Extension, Huesca, Hiszpania 2011. Zainicjował w 2006 roku duet theVolume w Almaty (Kazachstan), który w 2010 roku przerodził się w trio (z Tomkiem Chołoniewskim i Aleksandrem Chikmakovem).

Piotr Kurek – muzyk i kompozytor, współzałożyciel nieistniejącej już grupy Ślepcy. Autor muzyki do licznych spektakli teatralnych (Lubelski Teatr Tańca, Białostocki Teatr Lalek) i projektów multimedialnych. Koncertował na festiwalach,  m.in. w Polsce (Festiwal Malta, Festiwal Kody), Niemczech (Transmediale), Portugalii (Cornelius Cardew and the Art of Listening), Francji (Traverses), Austrii (Elevate), Węgrzech (UH Fest), Białorusi i Hiszpanii. Incydentalnie zbieracz małych, średnich i dużych instrumentów.

+ Akcja: Pocztówka z Muzeum, cz. 1: Pocztówka z futurystycznego miasta

Przy okazji koncertu w klubie Pauza „Futurystyczna poezja w futurystycznym świecie”, towarzyszącego wystawie Aleksandra Rodczenki, zostanie tam zorganizowane stanowisko, gdzie ze starych muzealnych kartek oraz wycinków gazet będzie można zrobić sobie pocztówkę.

19.08, godz. 12.00

Oprowadzanie po wystawie w cenie biletu
* co setna osoba zwiedzająca dostaje katalog

godz. 12.00 – 19.00: Akcja: Pocztówka z Muzeum, cz. 2: Eksperyment jest naszym obowiązkiem

Zwiedzający będą mieli okazję zrobić pocztówkę w formie kolażu.

Stanowisko do tworzenia pocztówek zostanie przygotowane na placu przed Muzeum. Będą tam stare pocztówki drukowane przez Muzeum oraz wycinki gazet, z których zwiedzający będą mogli zrobić kartkę pocztową. Przed Muzeum znajdzie się również punkt, skąd będzie można ją wysłać.

W tym dniu (19.08) wystawę będzie można zwiedzać do godziny 20.00!

Źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.