szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Azjatyckie hity w Christie’s

08.08.2012

Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie

W dniach od 11. do 14. września w sławnym domu aukcyjnym, będzie miał miejsce Tydzień Sztuki Azjatyckiej. Zaprezentowane zostaną wówczas rzadkie, unikalne przykłady obiektów z Chin, Japonii, Korei Indii i innych krajów z tej egzotycznej części świata.

Eksperci z Christie’s, zachęceni sukcesem wiosennej edycji wydarzenia, postanowili je powtórzyć. Jesienny event zostanie dodatkowo wzbogacony o dzieła bardzo wysokiej jakości, pochodzące z prywatnych kolekcji z całego świata.

Cała akcja będzie miała miejsce w nowojorskim oddziale firmy, mieszczącym się w Rockefeller Plaza. Aukcje, które się wówczas odbędą to:

* 11. września – Sztuka Japońska i Koreańska

* 12. września – Sztuka Nowoczesna i Współczesna Południowej Azji

*  12. września – Sztuka Hinduska i Południowo – Wschodniej Azji

*  13. i 14. września – wydarzenie obejmuje trzy aukcje – Chińskie Dzieła Sztuki

Chętni będą mieli okazję do nabycia obiektów tworzonych w różnych przedziałach czasowych. I tak, obok waz z kolekcji Mig oraz nefrytowych garnków, kupić można będzie również prace żyjącego jeszcze hinduskiego twórcy Subodha Gupta. Jego dzieło „Bez tytułu” sięgnęło imponującej estymacji 200 – 300 000 dolarów. Innym istotnym obiektem będzie „Drzewo i trzy postacie” Parka Su – Geuna. Pracę tego popularnego Koreańczyka, również wyceniono bardzo wysoko. Przypuszcza się, że znajdzie się chętny, by zapłacić za nie nawet 800 000 dolarów.

Nie jest nowością, że sztuka azjatycka robi w dzisiejszych czasach furorę na rynku. Nietrudno też zauważyć, że ceny tych współczesnych obrazów, są nierzadko zbliżone do sum, jakie płaci się za najcenniejsze obiekty pochodzące z sektora twórczości europejskiej. Szczególnie przyczynia się do tego segment chiński, gdzie największe sukcesy odnoszą artyści pokroju Zhang Xiaogang. Charakterystyczną tendencją jest to, że kolekcjonerzy z tego kraju inwestują najchętniej w rodzimą sztukę. Za niektóre prace, są w stanie zapłacić naprawdę spore pieniądze, co przyczynia się do podbijania wyników na skalę światową.

Źródło: Christies.com

Oprac. Sylwia Zabłocka

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.