szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Olimpijskie instalacje w Londynie

08.08.2012

Magazyn

Orbit, Źródło: www.london2012.com

Orbit, Źródło: www.london2012.com

Pisaliśmy już o wystawach i różnego rodzaju przedsięwzięciach twórczych, jakie odbywają się w ramach londyńskiej ‚olimpiady artystycznej’. Jak się jednak okazuje, nie są one jedynymi godnymi uwagi atrakcjami. W przestrzeni miejskiej Londynu, na ulicach, skwerach i w parkach powstały instalacje, rzeźby i obiekty przestrzenne.

Jedną z największych atrakcji okazuje się być wieża widokowa projektu znanego artysty Anisha Kapoora, który słynie ze wznoszenia konstrukcji o imponujących rozmiarach. Formy jego prac stale balansują na granicy abstrakcji – przybierają kształty statków kosmicznych, czasem muzycznych instrumentów bądź żywych organizmów. Również i tym razem twórca postawił na prawdziwy rozmach. W opracowaniu dzieła pt. „Arcelor Mittal Orbit” pomógł mu doświadczony architekt Cecil Balmond. Obecnie monumentalna budowla stała się najwyższym punktem widokowym w Londynie. Liczy sobie aż 115 metrów wysokości!

Dzieło swoim niezwykłym kształtem przypomina stare, poskręcane drzewo. Całość stalowej konstrukcji waży około 2 tysięcy ton. Jak jednak przekonuje jej projektant, ponad 60% materiałów z jakich powstała monumentalna rzeźba, pochodzi z recyklingu. Londyńczycy dodają, że to prawdziwa ozdoba miasta, z której podziwiać można nie tylko stadion, ale i wspaniałą panoramę stolicy Wielkiej Brytanii.

Innym zwracającym uwagę dziełem, choć o znacznie mniejszych gabarytach, jest mierząca 9 metrów wysokości rzeźba pt. „Run”, autorstwa włoszki, Moniki

RUN, Źródło: www.london2012.com

RUN, Źródło: www.london2012.com

Bonvicini. Jak skomentowała artystka, inspiracją do stworzenia instalacji, jaką tworzą trzy potężne litery R, U i N, były piosenki „Running Dry” Neila Younga oraz „Run Run Run” The Velvet Underground. Powierzchnia „joggingowego” dzieła przypomina lustro, w którym za dnia wszystko radośnie się odbija. Wieczorami natomiast można je oglądać w otoczeniu LEDowych żarówek.

Ciekawym przedsięwzięciem, które również nawiązuje do biegu, jest interaktywny most zatytułowany „Fast, Faster, Fastest”, projektu Jason Bruges Studio. Obecnie most jest stale podświelony, jednak w czasie wyścigu na 100 metrów, budowla będzie migać z prędkością, jaką osiągną najszybsi biegacze. Inny most, który jest głównym łącznikiem w londyńskim parku, został natomiast ozdobiony kolorowymi kręgami. Jak mówi artysta Martin Richman, instalacja nawiązuje do energii igrzysk, radości i gorącego dopingu.

Jak widać, sztukę z łatwością można połączyć ze sportem. Wbrew pozorom, te dwa na pierwszy rzut oka zupełnie odmienne światy, w wielu miejscach zazębiają się i przenikają siebie nawzajem.

Źródło: www.london2012.com

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.