szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

18 milionów złotych dla polskiego sektora kultury

16.08.2012

Magazyn

Źródło: nina.gov.pl

Źródło: nina.gov.pl

Kolejna edycja Wieloletniego Programu Rządowego Kultura + została rozstrzygnięta. Z prośbą o dofinansowanie zgłosiło się 92 instytucje kulturalne, z czego 40 wniosków doczekało się pozytywnego rozpatrzenia. Tym razem chodziło o projekty związane z digitalizacją.

Nowe media z rozmachem wchodzą w świat zasobów kultury i dziedzictwa narodowego. Tegoroczny fundusz, jakiego operatorem jest Narodowy Instytut Audiowizualny przeznaczy na tworzenie infrastruktury technicznej aż 18 milionów złotych. Pieniądze zostaną podzielone pomiędzy 40 instytucji. Wśród tych, które mogą liczyć na pokaźny grant znajdują się m.in: Muzeum Pałac w Wilanowie, Zamek Królewski w Warszawie, Filmoteka Narodowa, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studio Filmowe TOR, Archiwum Państwowe w Lublinie, oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Warszawski Zamek Królewski otrzyma ponad 1,1 miliona złotych. Fundusze zostaną przeznaczone na m.in: wyposażenie pracowni fotograficznej, zorganizowanie stanowisk do skanowania zbiorów archiwalnych i bibliotecznych, zbudowanie infrastruktury teleinformatycznej oraz na program pilotażowy digitalizacji.

Nico więcej, bo 1,6 miliona złotych dostanie Projekt Muzeum Pałac w Wilanowie. Centrum przeznaczy pieniądze na m.in. kontynuację rozbudowy pracowni digitalizacyjnej 3D, digitalizację zasobów dziedzictwa, rozbudowę profesjonalnego repozytorium cyfrowego, rozbudowę systemu informacji przestrzennej i zwiększenie dostępności do zbiorów.

Taką samą kwotą będzie mógł rozporządzić się Projekt Filmoteki Narodowej „Repozytorium Cyfrowe: rozbudowa, centralizacja i digitalizacja”. Na przedsięwzięcie, które rozwijane jest od 2010, grant ma być wykorzystywany przez rok 2012 i 2013. Do działań, jakie zostaną sfinansowane przez Instytut zalicza się przede wszystkim cyfrowe zabezpieczenie najbardziej wartościowych filmowych zbiorów oraz stworzenie takiego systemu informatycznego, który umożliwi ich cyfrową archiwizację oraz prezentację w środowisku wirtualnym.

Jak można przeczytać na stronie Instytutu, dzięki zeszłorocznemu konkursowi, udało się stworzyć 19 nowych pracowni digitalizacyjnych, a także zdigitalizowano ponad milion obiektów.

Źródło: nina.gov.pl

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.