szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

80-latka chciała odnowić 200-letnie dzieło Martineza

23.08.2012

Magazyn

Pewna 80-letnia staruszka, chcąc naprawić malowidło pt. „Ecce Homo” pędzla Eliasa Garcii Martineza, jakie zdobiło wnętrze hiszpańskiego Sanktuarium Kościoła Łaski, postanowiła poddać je samodzielnej renowacji. Cecila Gimenez, wykazała się tym samym nie lada ‚odwagą’, bowiem żaden laik nie podjąłby się podobnego wyzwania. Niestety, szybko wyszło na jaw, że akt odwagi zamienił się w akt prawdziwej bezmyślności. Gdy starszuka zaprezentowała ‚odnowiony’ obraz, wśród wiernych kościoła w miasteczku Borja, zawrzało.

Źródło: Sanktuarium Kościoła Łaski

Źródło: Sanktuarium Kościoła Łaski

Sprawa wydaje się być tak abstrakcyjna, że niemal zabawna. Niestety, znawcom i miłośnikom sztuki, wcale do śmiechu nie jest. Obraz Eliasa Garcii Martineza, liczy sobie ponad 200 lat i jest uważany za wyjątkowy zabytek. Dzieło nie wytrzymało jednak próby czasu i na jego powierzchni powstało wiele skaz i odbarwień.

Z zaniedbaniem cennej pracy, nie mogła pogodzić się Cecila Gimenez, przykładna wierna regularnie pojawiająca się na nabożeństwach w sanktuarium. Jak twierdzi staruszka, za wiedzą księży zabrała się za jego renowację.

Otrzymane efekty przeszły wszelkie oczekiwania zarówno władz kościoła, jak i wiernych… I niestety, nie są one godne zachwytu. Jak komentuje hiszpańska prasa, „odświeżony” Chrystus, w niczym nie przypomina świętej postaci, a raczej „istny horror rodem z Planety Małp”. Cóż, trudno polemizować z podobną opinią, patrząc na zniszczone dzieło Martineza.

Aktualnie nad groteskową postacią Chrystusa pracują eksperci. Niestety, już pierwsze badania wykazały, że przwyrócenie dziełu dawnego blasku będzie szalenie trudne, bądź nawet niemożliwe.

Zdruzgotana staruszka tłumaczy, że jej chęci były jak najlepsze. Księża, choć przerażeni efektami pracy Hiszpanki, przytakują jej usprawiedliwieniom. Niestety, jak się okazuje nie po raz pierwszy, dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane…

Źródło: ElPais

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

3 komentarzy do “80-latka chciała odnowić 200-letnie dzieło Martineza”

 1. Kalinowska Wer

  a mnie tam sie podoba…
   

 2. BG

  to już jest hitem internetu

 3. Na0204

  Hmm, w jaki sposób jak napisaliście: „zdjęła dzieło ze ściany” skoro dzieło to jest freskiem? Czyżby oderwała kawałek ściany, niszcząc również kościół?

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.