szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Kolekcja wilanowska. Kontynuacja 1993-2011

23.08.2012

Magazyn

Od 13 września zapraszamy na wystawę będącą efektem 19 lat starań o wzbogacenie artystycznych zbiorów wilanowskich: Kolekcja wilanowska. Kontynuacja 1993–2011.

Pałac wilanowski to nade wszystko rezydencja Jana III Sobieskiego, wybudowana i urządzona na miarę królewskiego majestatu. Troszczyli się o nią kolejni właściciele, wśród których znaleźli się nie tylko najwybitniejsi przedstawicieli rodów arystokratycznych, ale i kolejny monarcha na polskim tronie, August II Wettyn. Odnosząc się do tej tradycji, w 1805 r. Stanisław Kostka Potocki stworzył tu muzeum, aby służyło trwaniu pamięci o wielkich czynach króla zwycięzcy oraz edukacji i rozwojowi ludzi ze wszystkich stanów. Muzeum Pałac w Wilanowie jako odpowiedzialny opiekun tego miejsca zabiega o scalanie i powiększenie zasobów kolekcji.

Chcemy, by tak jak przed 200 laty zwiedzający mogli napisać: Kto nie widział Wilanowa, jego Pałacu i w nim zawartych osobliwości, ten nic nie widział.

Na wystawie „Kolekcja wilanowska. Kontynuacja 1993–2011” zaprezentujemy dzieła sztuki związane z historią rezydencji wilanowskiej i jej mieszkańców oraz zabytki odtwarzające i uzupełniające dawną kolekcję: obrazy, ryciny, druki i przedmioty użytku codziennego. Po raz pierwszy na ekspozycji zaprezentowane zostaną zabytki archeologiczne pochodzące z badań terenowych prowadzonych od 2003 r.

Wystawa jest również formą podziękowania naszym darczyńcom; w ciągu ostatnich 19 lat zostaliśmy obdarowani przez 26 dobroczyńców, w tym dwie instytucje.

Wśród najciekawszych zabytków włączonych do kolekcji między 1993 a 2011 r., będzie można zobaczyć m.in.: wspaniały Portret Jana III w lamparciej skórze, przypisywany jednemu z nadwornych malarzy królewskich oraz wykonane we Francji portrety królewiczów Konstantego i Aleksandra Sobieskich. Warto też zwrócić uwagę na przedmioty, które stanowią świadectwo legendy króla Jana III Sobieskiego, kultywowanej z troską przez kolejnych właścicieli pałacu.

Są to m.in.: stoliczek, według tradycji zawierający fragment dekoracji ściennej z zamku w Olesku, w którym narodził się król Jan; medal jubileuszowy wybity w 200. rocznicę bitwy pod Wiedniem, czy wyjątkowa srebrna plakieta przedstawiająca posłów cesarza Austrii na audiencji u króla Jana III, pochodząca z warsztatu lwowskiego złotnika Barucha Dornhelma specjalizującego się w produkcji sreber naśladujących dzieła XVII i XVIII w.

Na szczególne miejsce zasługują odzyskane zabytki pochodzące z kolekcji historycznej. Wśród nich obraz Apollo i dwie muzy Pompea Girolama Batoniego – dzieło, którego tułaczka wojenna pomyślnie zakończyła się dopiero przed kilkunastu laty. Kompozycja, zakupiona zapewne około 1821 r. przez Stanisława Kostkę Potockiego, została odnaleziona przypadkowo po II wojnie w Pawłowsku pod Petersburgiem. W 1997 r. dzięki staraniom Pełnomocnika Rządu ds. Polskiego Dziedzictwa Kulturalnego za Granicą obraz szczęśliwie powrócił do wilanowskiej pinakoteki.

Wystawa oraz katalog w pięknej szacie graficznej prezentują ponad 450 obiektów włączonych do zbiorów w ostatnich 19 latach. Warto podkreślić, że pomiędzy 1993 a 2011 rokiem muzeum zakupiło 325 dzieł malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego, otrzymało 44 dary i 11 przekazów do inwentarza zbiorów artystycznych oraz 284 do zbiorów archeologicznych.

Kolekcja wilanowska. Kontynuacja 1993–2011.

Oranżeria Muzeum Pałacu w Wilanowie,

13 września 2012 – 3 lutego 2013

Źródło: Muzeum Pałac w Wilanowie

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.