szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Festiwal Art Moves przyciąga twórców z całego świata

24.08.2012

Magazyn

Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves jest jedynym na świecie festiwalem sztuki bilbordowej. W ramach festiwalu w przestrzeni miasta prezentowane są prace w dwóch blokach – głównym i konkursowym.

Do bloku konkursowego wybierane są najciekawsze prace, nadesłane przez młodych artystów z całego świata. Prace te są twórczą wypowiedzią artystyczną na temat konkursowego hasła. Tematy corocznych edycji konkursu wybierane są w taki sposób, by korespondowały z procesami i zjawiskami społecznymi kształtującymi współczesny, globalny świat. Wyrastają one z głębokiej refleksji o podłożu socjologicznym, psychologicznym, filozoficznym i są wyrazem troski o kształt rzeczywistości, w jakiej żyjemy.

Na tegoroczny Konkurs Sztuki na Bilbordach wpłynęło w sumie 1450 prac, nadesłanych przez 784 artystów z 62 krajów świata. Otrzymaliśmy prace z Australii, Argentyny, Bośni i Hercegowiny, Korei Południowej, Indii, Indonezji, Filipin, Singapuru, Holandii, Hiszpanii i wielu innych.

Ogromne zainteresowanie festiwalem artystów z całego świata wskazuje na wielki potencjał, jaki tkwi w idei festiwalu oraz w przestrzeni publicznej.

Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem: „Gdzie leży sens? Na górze czy na dnie?”. Konkursowe hasło można było traktować jako metaforę procesów zachodzących we współczesnym świecie. Żyjemy obecnie w czasie kryzysu, który postrzegamy jako swoistego rodzaju chorobę, z której jak najszybciej chcielibyśmy się wyleczyć.

Z drugiej strony ta „choroba” może być dla nas jedyną szansą na zatrzymanie się w pędzącym bez opamiętania świecie i przemyślenia na nowo: po co, dlaczego i w jakim kierunku idziemy? Czy jesteśmy zadowoleni z funkcjonowania rzeczywistości, którą zbudowaliśmy? Czy zmierzamy w górę czy raczej na dno? Czy jesteśmy zadowoleni z celów, jakie sobie stawiamy? Czy te cele są nasze, czy raczej zostały nam narzucone? Gdzie właściwie leży sens? Czy można go wskazać palcem na mapie? A może wyparował? Czy sensem ludzkiego istnienia jest nieustanna maksymalizacja zysków, gromadzenie, konsumowanie, bogacenie się, bycie na szczycie? Czy może raczej ucieczka, izolacja, zanegowanie rzeczywistości, zaszycie się gdzieś na odludziu? A może lepiej znaleźć nowe rozwiązania, które pomogą nam korzystać z dobra, które jako ludzkość wypracowaliśmy, a z drugiej strony pomogą czuć się szczęśliwym, budować dobre relacje z innymi, dbać o siebie, bliskich, rzeczywistość? Jak zaleźć satysfakcjonujące rozwiązania i gdzie odnaleźć sens?

Jury w składzie:

Mark Titchner / artysta, Londyn, GB

Gavin Wade / artysta, kurator, dyrektor Eastside Projects, Birmingham, GB

Adam Niklewicz / artysta, North Haven, Connecticut, USA

Joanna Górska / artysta, kurator, dyrektor artystyczny Festivalu Art Moves / Toruń, Polska

wyróżniło 10 prac, które zostaną pokazane na bilbordach w bloku konkursowym Festiwalu Art Moves 2012. Są to prace następujących artystów:

 Michał Leśniczak, Maria Wawrzyniak / Polska

Przemysław Bukowski / Polska

Radosław Żubrycki /Wielka Brytania

Roy Meuwissen / Kanada

Darya Zaichanka / Austria

Kevin Duff / Wielka Brytania

Taber Calderon / USA

Jerzy Skakun / Polska

Benjamin Bor / Węgry

Sayyed Mehran Zare / Iran

Jury za najbardziej interesującą pracę uznało projekt Michała Leśniczaka i Marii Wawrzyniak z Polski i właśnie do nich powędruje Główna Nagroda Konkursu w wysokości 12000 PLN.

Festiwal rozpocznie się 14 września 2012 w Toruniu. 10 najlepszych prac konkursowych pokażemy na bilbordach w bloku konkursowym festiwalu. W bloku głównym pokażemy natomiast prace uznanych i cenionych artystów z całego świata (m. in. USA, Wielkiej Brytanii, Rosji, Austrii).

Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Gminy Miasta Toruń.

Źródło: www.artmovesfestival.org

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.