szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Największa wystawa sztuki współczesnej w Polsce tuż-tuż

24.08.2012

Magazyn

Sklep rynekisztuka

Mamy dobrą informację dla wszystkich rozkochanych w sztuce Poznaniaków. Już trzy tygodnie, bo 14 września 2012, w Poznaniu rozpocznie się Mediations Biennale – przedsięwzięcie artystyczne, w którym weźmie udział aż 100 artystów z różnych stron świata.

Mediations Biennale jest największą wystawą sztuki współczesnej w Polsce i jednym z większych tego typu wydarzeń w Europie Środkowej. Jak można przeczytać na stronie eventu, będzie to już trzecia edycja z cyklu wydarzeń, które odbywają się w określonej konwencji co dwa lata. Mediations Biennale jest kontynuacją międzynarodowego Festiwalu Inner Spaces, jaki odbył się w roku 1993. Poprzednim odsłonom eventu towarzyszyły już nazwiska takie jak m.in:  Anselm Kiefer, Apichatpong Weerasethakul, Barthélémy Toguo, Blue Noses, Braco Dimitrijević, Günter Grass, Günter Uecker, Harun Farocki, Hermann Nitsch, Heri Dono, Hossein Golba, Jaan Toomik, Jarosław Kozłowski, Józef Robakowski, Kein Feingold, Kimsooja, Koen Vanmechelen, Marie-Jo Lafontaine, Marina Abramović, Masaki Fujihata, Michelangelo Pistoletto, Miguel Angel Rios, Phil Niblock, Eduardo Kac, Sanja Iveković, Shilpa Gupta, Sigalit Landau, Sun Yuan – Peng Yu, Tim Ulrichs, Weng Fen, William Kentridge czy Zbigniew Libera.

Obecnie Biennale to nie tylko wystawy i wydarzenie czysto artystyczne. Okazuje się ono poruszać zupełnie nowe płaszczyzny, zatem zyskuje również formę badawczą, czasem nawet empiryczną. Event można postrzegać przez pryzmat dwóch faz. Pierwszą jest faza przygotowawcza, polegająca na przygotowywaniu materiałów na biennale oraz badaniu konkretnej tematyki, która będzie poruszana w czasie trwania festiwalu.

Drugą jest natomiast faza refleksyjna, kiedy to po oficjalnym otwarciu wydarzenia, publiczność może podziwiać realizacje artystów, brać udział w konferencjach, wykładach i imprezach towarzyszących, poznawać treść tekstów kuratorskich i krytycznych. Jest to czas, kiedy formuje się zupełnie nowa świadomość biennale. wszechobecne interakcje rozpoczynają oficjalny dialog – zarówno pomiędzy artystą a artystą, jak i artystą a publicznością.

Tegoroczny festiwal będzie trwał miesiąc – od 14 września do 14 października 2012. Tytuł imprezy brzmi „The Unknown – Niepojmowalne”. Nad całym programem wydarzenia opiekę ma sprawować czterech głównych kuratorów: Denise Carvalho, Friedhelm Mennekes, Fumio Nanjo, Tomasz Wendland oraz gościnnie Drorit Gur Arie i Harro Schmidt. Punktów Biennale będzie wiele. Wystawione prace widzowie obejrzą m.in. w Centrum Kultury ZAMEK, Muzeum Narodowym, Międzynarodowych Targach Poznańskich, Muzeum Archidiecezjalnym, Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej oraz otwartej przestrzeni publicznej miasta Poznania.

To jednak nie wszystko. Oprócz wystaw głównych, organizatorzy przewidzieli także szereg ekspozycji równoległych. Konferencji Polska Biennale towarzyszyć będą prezentacje w ponad 40 galeriach w całej Polsce. W wystawach głównych weźmie udział 80 artystów, natomiast łącznie we wszystkich ośrodkach będzie ich około 150.

Sama idea Mediations Biennale 2012 jest niezwykle ciekawa. Jak czytamy na stronie festiwalu, tegoroczne wydarzenie „należy rozumieć jako proces badawczy, którego tematem jest THE UNKNOWN – NIEPOJĘTE. Obraz i słowo funkcjonują na tych samych zasadach – są narzędziami poszukiwań. Publikowane teksty będą formą dialogu, a nie jednoznacznego manifestu.”

Poznański Festiwal ma być więc formą twórczej dyskusji. W trakcie wystaw i przedsięwzięć artystycznych, będziemy odpowiadali sobie na pytania, razem przeżywali i doświadczali tego, co dostępne jest jedynie dzięki sztuce. Niepojęte i Nieznane dla każdego będzie jednak czym innym – chodzi o różne pojmowanie, różne punkty widzenia, różne odpowiedzi.

W poszukiwaniu nowych płaszczyzn i horyzontów publiczności poznańskiego Biennale 2012 będzie towarzyszyć wielu uznanych artystów z całego świata. Dokładny program imprezy został już opublikowany na oficjalnej stronie festiwalu. Zapraszamy zatem do zapoznania się ze wszystkimi atrakcjami związanymi z przedsięwzięciem i zachęcamy do wrześniowego kontemplowania sztuki w Poznaniu!

Źródło: www.mediations.pl

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.