szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Kreta: Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego

27.08.2012

Magazyn

Źródło: Muzeum Krasów w Lubaczowie

Źródło: Muzeum Kresów w Lubaczowie

Na gorącej Krecie można wziąć właśnie udział w festiwalu artystycznym ChaniaArt 2012. Dla polskiego świata sztuki, jest to wydarzenie o tyle istotne, że w podczas jego trwania, do wglądu tamtejszej publiczności została oddana specjalna ekspozycja przygotowana przez Muzeum Kresów w Lubaczowie.

w Galerii Chrysostomos w Chanii na Krecie widzowie mogą podziwiać aż 40 prac laureatów Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego z lat 1993-2008. Jak zaznaczają organiatorzy projektu, jest to świetny sposób na promowanie i popuarowanie polskiej sztuki na świecie, ze szczególnym naciskiem na pejzaż kulturowy Podkarpacia.

Ekspozycję wraz z Muzeum Kresów w Lubaczowie współorganizuje m.in. ambasada polska w Atenach. Pomaga również Louisy Karapidakis, który jest nie tylko greckim historykiem sztuki, ale i członkiem komisji konkursowej Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie.

W otwarciu wystawy udział wzięli m.in.: Maciej Krych Ambasador RP w Atenach wraz z żoną, Justyna Słowik attache ds. kultury Ambasady Polskiej w Atenach, Ewa Skandali z Konsulatu w Heraklionie, a także Anna Laudańska Przewodnicząca Związku Polaków na Krecie. Muzeum Kresów w Lubaczowie reprezentował dyrektor Muzeum Kresów Stanisław Piotr Makara, który jest pomysłodawcą i kuratorem konkursu, jak i również Barbara Woch, zastępca dyrektora, odpowiedzialna za stronę logistyczną organizacji wystawy.

Podkarpacka ekspozycja, już nie pierwszy raz gości poza granicami naszego kraju. W zeszłym roku podziwiać mogli ją mieszkańcy Aten. Wówczas grecka publiczność zobaczyła dzieła laureatów sześciu różnych edycji triennale, jakie odbyły się w latach 1993, 1996, 1999, 2002, 2005 oraz 2008.

Jak obiecują organizatorzy, tegoroczna wystawa zagości w Grecji raz jeszcze w miasteczku Florina. Stanie się tak, ze względu na duże zainteresowanie, jakim cieszą się zbiory Muzeum kresów w Lubaczowie wśród greckiego środowiska artystycznego. Polską wystawę w obszerny sposób skomentowały także tamtejsze media, zarówno o zasięgu lokalnym, jak i ponadregionalnym.

Nasze rodzime muzeum może pochwalić się jedną z największych kolekcji polskiego rysunku współczesnego – w bazie placówki figuruje około tysiąc prac. Dzięki corocznemu triennale, instytucja może na bieżąco wzbogacać swoje zbiory dziełami wyróżnianych artystów.

Źródło: Muzeum Kresów w Lubaczowie

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.