szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Tajemnicza kradzież w Derby Museum and Art Gallery

27.08.2012

Magazyn

Źródło: Derby Museum

Źródło: Derby Museum

Jak donoszą zagraniczne media, pomiędzy 2 maja, a 19 czerwca tego roku, z brytyjskiego Derby Museum and Art Gallery, zniknęła cenna kolekcja monet, a także medale i niezwykle kosztowne zegarki z XVIII oraz XIX wieku. Dzieła mogą być warte nawet 53 tysiące funtów. Jak dotąd nie odnaleziono żadnego z artefaktów.

To, co w sprawie szczególnie nietypowe, to fakt, że przestępstwo wyszło na jaw dopiero w sierpniu, kiedy do Derby Museum zgłosiła się inna placówka wystawiennicza, w celu wypożyczenia kilku obiektów na planowaną ekspozycję.

Szacuje się, że złodzieje ukradli około 1000 artefaktów. Było to o tyle prostsze, że przedmioty nie znajdowały się na żadnej z wystaw, a w magazynie placówki. Jak komentuje policja, na drzwiach magazynu nie ma jakichkolwiek śladów włamania, zatem podejrzewa się, że w rabunek może być zaangażowana osoba z wewnątrz instytucji.

Najcenniejsze eksponaty, jakie zniknęły z magazynu muzeum, to zbiór 20 złotych i srebrnych zegarków z XVIII i XIX wieku. Każdy z nich wart jest aż 3 tysiące funtów. Część z obiektów wykonał John Whitehurst, znany naukowiec i zegarmistrz. Oprócz nich, niezwykle kosztowne okazały się być także skradzione monety. Łupem złodziei padły zarówno dwudziestowieczne, jak i te mające ponad 800 lat. Zbiór tych ostatnich prezentowany był wyłącznie na specjalnych ekspozycjach.

Jak mówi dyrektor okradzionej placówki, chodzi nie tylko o rzeczywistą wartość zrabowanych eksponatów, ale także o ich znaczenie historyczne. Władze muzeum obawiają się, że elementy o niskiej wartości monetarnej, mogą zostać przez sprawców zwyczajnie wyrzucone bądź zniszczone, co oznacza, że szansa na ich odzyskanie jest naprawdę niewielka.

Muzeum, prócz rękodzieła takiego jak biżuteria czy wyroby manufaktury porcelany Royal Crown Derby, wystawia także około 300 obrazów Josepha Wrighta, oraz wiele eksponatów historycznych, archeologicznych і geologicznych.

Prócz cennej kolekcji Wrighta do wglądu publiczności są również dzieła malarskie pędzla Williama Fredericka Austina, E. E. Clarka, Harolda Gresleya, Alfreda Johna Keene’a, George’a Baileya, Georga Holtzendorffa, Davida Payne’a, George’a Turnera, William a Wooda, Ernesta Townsenda, George’a Francisa Yarnella, Samuela і Louise Rayner.

Źródło: Derby Museum

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017