szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Gerhard Richter, czyli fenomen ostatnich lat

29.08.2012

Magazyn

Gerhard Richter to absolutny fenomen ostatnich lat. W samym roku 2012 jego dzieła czterokrotnie przekroczyły na aukcjach sumę 15 milionów dolarów. Słynny niemiecki malarz stał się najdroższym żyjącym artystą na świecie.

Ironiczna wizja malarstwa…

W 1963 roku w Dusseldorfie Gerhard Richter wraz ze swoim przyjacielem Sigmarem Polke postanowili stworzyć ,,realizm kapitalistyczny’’ – przerabiając zdjęcia z aparatów fotograficznych. Była to swoista ironia na temat statusu malarstwa w dobie fotografii. Na pracach Richtera po 1962 często widniały krajobrazy, martwa natura, świece i jego rodzina – żona Emma i siostra Renate. Wszystkie te obrazy zostały zarchiwizowane w atlasie, który wystawiono w 1972 roku. Richter uznał się w pewnym okresie za reprezentanta niemieckiego Pop Art On. Bez wątpienia jego sztuka należała do nurtu pop art – zajmowała się reprodukcją czegoś, co samo w sobie jest reprodukcją. Charakterystycznym motywem Richtera pozostawała fotografia – jego obrazy przypominały niewyraźne, rozmyte zdjęcia z aparatu. Ta osobliwa obróbka obrazu znalazła sobie fanów na całym świecie – w latach 90 zaczął sprzedawać swoje dzieła po zawrotnych cenach – w roku 1998 w Londynie jego praca Renate und Marianne została sprzedana za ponad milion dolarów.

Nie tylko ,,fotografie’’…

Poza obrazami-obróbkami zdjęć, Richter zasłynął także ze swoich licznych abstrakcyjnych prac – na przykład seria obrazów nazwanych od daty ich powstania (Abstraktes Bild). Stosował technikę eksplozji kolorów i światła, zapraszając w ten sposób widza do jego zanurzonego w materii świata. 8 maja 2012 roku jedno dzieło z serii Abstraktes Bild zostało sprzedane za 19,4 miliony dolarów na aukcji w Nowym Jorku. Jest to najlepszy wynik aukcyjny Richtera w dziejach.

Sukces finansowy…

W 2011 Gerhard został 8 najlepiej sprzedającym się artystą na świecie – jego całkowity roczny dochód z dzieł sprzedanych na aukcjach osiągnął 175 milionów dolarów, lepsi okazali się być jedynie Roma Bonet Sintes, Baishi Ql, Andy Warhol, Pablo Picasso, Beihong Xu, Guanzhong Wu i Baoshi Fu. Richter wyprzedził natomiast takie sławy jak Francis Bacon i Li Keran. Choć wydawało się, że niemiecki malarz osiągnął swój finansowy szczyt, w ostatnim roku ceny zaczęły szybować jeszcze bardziej w górę. Na chwilę obecną jego przychód za rok 2012 wynosi 157 milionów dolarów, a przewiduje się, że jego prace mogą zacząć się cieszyć jeszcze większym zainteresowaniem w okresie jesienno-zimowym. Szykują się kolejne rekordy w sprzedażach.

[vsw id=”ExfNJDh4K1g” source=”youtube” width=”600″ height=”450″ autoplay=”no”]

Wpływ na innych artystów

Spektakularny sukces Richtera miał także ogromny wpływ na przychody innych niemieckich artystów – Albert Oehlen osiągnął w tym roku swoje dwa finansowe rekordy,  w tym sprzedanie obrazu Untitled za 600 tysięcy dolarów na aukcji w Nowym Jorku. Kolejny Niemiec Thomas Schutte, który był uczniem Richtera w 1970 roku, także uzyskał fantastyczny rezultat w sprzedaży – 10 maja za jego rzeźbę Untitled Enemies zapłacono 800 tysięcy dolarów. Prezentowany przez Richtera styl jest zdecydowanie w modzie, a wszyscy artyści związani z tym nurtem sztuki zdają się korzystać na jego popularności, nie tylko na płaszczyźnie artystycznej, ale i finansowej.

O artyście

Gerhard Richter urodził się w 1932 w Dreźnie, a obecnie mieszka i pracuje w Kolonii. Od początku lat 60 wykorzystuje nowe techniki i tematy do tworzenia sztuki – począwszy od foto-realizmu do abstrakcji. Przełomowym momentem jego kariery okazał się być udział na Biennale w Wenecji, gdzie reprezentował Niemcy. Obecnie jego obrazy przekraczają na aukcjach kwotę 10 milionów euro. „Odrzutowiec“ z 1963 roku, sprzedany został w 2007 roku na aukcji w Christie’s w Nowym Jorku za 11,2 miliony dolarów, a „Świeca“, obraz namalowany w 1983 roku, sprzedano w Sotheby’s w Londynie za 10,5 milionów euro. W samym roku 2012 jego dzieła czterokrotnie przekroczyły na aukcjach sumę 15 milionów dolarów.

 

Dawid Reps

Portal RynekiSztuka.pl

Na podstawie artprice.com


szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.