szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Obraz Czachórskiego sprzedany za pół miliona

29.08.2012

Magazyn

Czachorski, Propozycja

Władysław Czachórski, „Propozycja”, Źródło: Desa Unicum

Obraz „Propozycja” Władysława Czachórskiego, jednego z najwybitniejszych akademików polskich, został sprzedany za 500 tys. złotych. Transakcja, zrealizowana przez  dom aukcyjny Desa Unicum  w ramach private sale, odbyła się po uprzednim sprowadzeniu obrazu do Polski.

Dzięki private sale do kolekcjonerów trafiają dzieła wyjątkowe, niejednokrotnie bardzo trudne do zdobycia lub poszukiwane po całym świecie przez długie lata. Na trop „Propozycji” eksperci z domu aukcyjnego Desa Unicum wpadli kilka miesięcy temu. Mając świadomość, że jest to wybitne dzieło klasy muzealnej, postawili sobie za cel sprowadzenie go do Polski. Obraz, będący wcześniej częścią prywatnej zagranicznej kolekcji, obecnie zasila zbiór polskiego kolekcjonera. Wartość transakcji to pół miliona złotych.

Dzieło, poruszające charakterystyczną dla Czachórskiego tematykę buduarowo-salonową, przedstawia młodą kobietę siedzącą w bogatym wnętrzu, wszystko zaś zostało uchwycone przez malarza z fotograficzną dokładnością. Kunszt artysty doceniany był przez jemu współczesnych, którzy chętnie zamawiali jego obrazy, niemniejszą popularnością jego dzieła cieszą się także na dzisiejszym rynku antykwarycznym, wpisując się w trend kolekcjonowania malarstwa realistycznego.

Dzieła dawnych mistrzów, w tym przedstawicieli szkoły monachijskiej, do której zaliczany jest Czachórski wraz z takimi sławami jak Józef Brandt, Alfred Wierusz-Kowalski czy bracia Gierymscy, wciąż cieszą się dużym powodzeniem u kolekcjonerów. W zeszłym roku w tym samym domu aukcyjnym  sztuka dawna stanowiła 65% wszystkich transakcji aukcyjnych, osiągając kwotę niemal 8 mln zł.

 Biogram artysty:

Władysława Czachórski

W  latach  1866-1867  studiował w  Klasie Rysunkowej w Warszawie  oraz w Akademii w Dreźnie. Naukę  kontynuował w latach 1869-1873 w ASP w Monachium u H. Anschütza, A. Wagnera i K. Piloty`ego. W 1879r. zamieszkał w Monachium, gdzie wykładał w  tamtejszej  ASP. Wystawiał m.in. w  Berlinie,  Dreźnie, Wiedniu  i  TZSP w Warszawie.  Przyjaźnił  się  z Władysławem  Szernerem.  Pozostawał  pod  wpływem  monachijskiego  akademizmu.  Tworzył  kompozycje  figuralne  o tematyce  buduarowo-salonowej.  Malował  sceny  rodzajowo-historyczne,  pejzaże,  portrety, martwe  natury,  kwiaty  oraz obrazy o tematyce szekspirowskiej.

Źródło: info. prasowa

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.