szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

SEEDS – sztuka przetrwania we wrocławskim BWA

31.08.2012

Magazyn

Seed, Marek Cecuła, źródło: BWA/Wrocław

SEEDS to projekt z pogranicza sztuki i antropologii społecznej, łączący elementy archeologii i futurologii. SEEDS jest reakcją na hipotetyczną katastrofę poprzez postawienie pytania: co by się stało, gdyby kataklizm położył kres naszej rzeczywistości? Co byłoby niezbędne dla ocalonego człowieka, by znów zacząć życie na planecie, dając początek nowej cywilizacji?

Wystawa SEEDS składa się z 20 dużych i 20 mniejszych ceramicznych pojemników – „ziaren”, złożonych z dwóch części, które po zamknięciu tworzą hermetyczną całość. W przestrzeni galerii umieszczony został stół o wymiarach 1,5 na 8 m, w całości pokryty informacją przedstawioną w formie graficznej, która dotyczy wielkich kataklizmów w historii ludzkości, sposobów przetrwania po katastrofie, potrzeb życiowych człowieka oraz charakterystyki materiału, z którego wykonane zostały obiekty. Stoły, na których w pozornie przypadkowy sposób rozmieszczone zostały obiekty, mają przywoływać na myśl warsztat naukowca w trakcie pracy. Każde z SEEDS zawiera kompletny zestaw niezbędny do przetrwania: od najbardziej podstawowych produktów i substancji niezbędnych do zachowania życia, poprzez narzędzia ułatwiające przetrwanie, aż po kluczową w kryzysowych warunkach wiedzę. Na ścianach galerii umieszczone zostały ilustracje ukazujące grozę zagłady po wielkich kataklizmach.

Forma SEEEDS zaczerpnięta została z natury. Ich kształt nawiązuje do ziarna i jaja, czyli najbardziej trwałych  form, które najlepiej warunkują przetrwanie gatunków. Charakterystyczny kształt SEEDS przypomina również diament – najtwardszą znaną substancję występującą w przyrodzie. W całym projekcie wykorzystano strategię i ekonomię roślin, gdzie reprodukcja zależna jest od liczby zarodników, a wielka liczba nasion rozpowszechniona zostaje na rozległych powierzchniach. Dlatego plan SEEDS zakłada produkcję ok. 100 indywidualnych ziaren, które po wypełnieniu substancjami i wiedzą zostaną zakopane w wybranych miejscach na świecie, by zapewnić im przetrwanie. Sądzimy, że w ten sposób przeniesiemy w przyszłość te elementy, które mogą pomóc powrócić naszej cywilizacji do życia.

W projekcie SEEDS wykorzystano materiał ceramiczny jako substancję, która umożliwia przechowanie najcenniejszych dla ludzkości informacji. Ceramika towarzyszy ludzkości od zarania dziejów, jej historia sięga ponad 13 000 lat p.n.e. To wypalony materiał o niezwykłej trwałości i odporności. Liczne przykłady ukazują ceramikę jako nośnik informacji o minionych cywilizacjach: rękopisy z Qumran, chińska armia terakotowa, ceramika starożytnej Grecji i Rzymu, ceramika Indian obu Ameryk, i wiele innych.

Marek Cecuła

Marek Cecuła

Podczas pracy nad projektem SEEDS, inspirację stanowiła idea time kapsule – kapsuły czasu. Świadomość zagrożenia naszego istnienia na Ziemi jest współcześnie coraz bardziej realna i nurtująca. W ostatnim czasie rodzą się zatem idee, aby zachować przynajmniej odłamki naszej cywilizacji i najważniejsze osiągnięcia na okres, w którym nas nie będzie. Mało kto jednak zwraca uwagę na przekazanie i zachowanie elementarnych czynników, pozwalających życiu się rozwinąć i utrzymać… Refleksja na temat aktualnej kondycji człowieka i świata doprowadziła nas do ograniczenia zawartości kapsuł do najbardziej podstawowych elementów. SEEDS, czyli nasiona-ziarna, mogące stać się zaczątkiem nowej cywilizacji, nie zawierają w sobie technologicznych nowinek. Stanowią natomiast powrót do źródeł, do najbardziej podstawowych substancji i dawno zapomnianej wiedzy, która warunkuje ludzkie przeżycie, a tym samym przetrwanie naszego świata po katastrofie. Bez tego nie ma nas i nie ma cywilizacji.

Projekt SEEDS w przewrotny sposób łączy przeszłość z przyszłością, tworząc specyficzną archeologię przyszłości. SEEDS pośrednio stawia pytanie o kondycję naszej planety i cywilizacji. Stanowi zachętę do krytycznego przyjrzenia się mnogości otaczających nas przedmiotów, produktów i informacji, stawiając najbardziej podstawowe z możliwych pytań: które z nich są nam istotnie niezbędne?

Wystawa SEEDS to doświadczenie naukowo-artystyczne, w którym estetyka, funkcja i informacja grają równoważne role. Ma na celu wprowadzenie widza w głębszą świadomość kondycji, w której aktualnie żyjemy, oraz ukazanie jej możliwych następstw. SEEDS, jako instalacja z pogranicza sztuki i designu, oddziałuje na widza na wielu poziomach. W procesie oglądania wystawy, stopniowo poznajemy pesymistyczne dane dotyczące stanu planety i oglądamy zdjęcia katastrof. Warstwa informacyjna wytrąca nas z bezpiecznej stagnacji, wzbudza niepokój. Natomiast warstwa estetyczna projektu stanowi odpowiedź, która przywraca równowagę, dając wrażenie harmonii i bezpieczeństwa. Rozmieszczone w różnych punktach Ziemi SEEDS dają nadzieję, że ocalenie cywilizacji wciąż jeszcze jest możliwe.

M.Cecuła

 Marek Cecuła

Urodzony w Kielcach w 1944 r. Artysta ceramik, projektant, laureat wielu prestiżowych nagród, wykładowca renomowanych uczelni artystycznych. Żyje i pracuje w Nowym Jorku i Polsce.

Po studiach ceramicznych w Izraelu, w 1978 roku wyjechał do Nowego Jorku, gdzie założył cieszące się międzynarodową renomą studio projektowe Modus Design. W latach 1985-2004 dziekan Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku oraz profesor w National Collage of Art and Design w Bergen w Norwegii.  W 2004 wybrany na kuratora Trzeciego Biennale Ceramiki Izraelskiej, a w 2008 na kuratora honorowego, Gardiner Museum, Toronto: Art of Industrial Ceramics.

SEEDS – sztuka przetrwania Marek Cecuła

kurator: Agnieszka Kurgan

Galeria Szkła i Ceramiki

Plac Kościuszki 9/10, Wrocław

wystawa 13.09-11.10.2012

wernisaż 13.09.2012, czwartek, godz. 18.00

pn. – pt. godz. 11.00-18.00

sob. 11.00-15.00

wstęp wolny

 materiały prasowe

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.