szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Wystawa „Edgar Degas” w Bazylei

01.09.2012

Magazyn

Źródło: fondationbeyeler.com

Już 30. września odbędzie się wernisaż wystawy „Edgar Degas”. Będzie to prezentacja prac z późnego okresu w twórczości artysty. Ekspozycja zostanie pokazana w budynku Fondation Beyeler, w szwajcarskiej Bazylei. Zaprezentowane zostaną dzieła z różnych obszarów działalności artystycznej. Będzie można podziwiać zdjęcia, malowidła oraz rzeźby.

Zorganizowanie tego typu wystawy zainspirowały dwie pastele, wchodzące w skład stałej ekspozycji tej instytucji – „Le petit déjeuner après le Bain” oraz „Trois danseuses”. W Bazylei udało się zgromadzić aż 150 dzieł artysty.

Degas na aukcjach

Prace Degasa sprzedają się nieźle. Malowidła i rzeźby stanowią 25% aukcji z jego udziałem, przez ostatnie 15 lat. Stanowi to tym samym jedną trzecią obrotu jego dziełami. Najwięcej sprzedaje się jego pasteli oraz innych prac, wykonanych techniką mieszaną. Jest to około 47% powiązanych aukcji, w tym samym okresie, które wygenerowały 65% obrotu.

[vsw id=”dhAdJdHkiZw” source=”youtube” width=”600″ height=”450″ autoplay=”yes”]

Do najlepszych wyników można zaliczyć „Danseuse au rerpos”, w technice gwaszu i pasteli. W 1999 sprzedano tę pracę w londyńskim Sotheby’s za 25 milionów dolarów, by potem sprzedać ją ponownie w listopadzie 2008 roku za 33 miliony. Dzieła Degasa najczęściej opiewają na kwoty sześciocyfrowe. Dowodzi tego najlepiej fakt, że historia jego sprzedaży zawiera aż 130 aukcji za ponad milion dolarów. Ostatnio aukcja, która odbyła się 20 czerwca 2012 w domu aukcyjnym Christie’s w Londynie obfitowała w aż 5 siedmiocyfrowych wyników. Były to, między innymi:

„Grande arabesque, troisième temps” sprzedane za ponad 1,1 miliona dolarów

„Etude de nu pour la ‚Petite danseuse de quatorze ans'” której cena wyniosła niecałe 4 miliony dolarów.

Poza dziełami artystów dawniejszych, takich jak Edgar Degas i August Rodin, do zbiorów Fundacji Beyeler można zaliczyć takie nazwiska jak Pablo Picasso, Jean Arp, Christo czy Jackson Pollock.

Wystawa potrwa od 30 września do 27 stycznia.

[vsw id=”_h6l5LAACas” source=”youtube” width=”600″ height=”450″ autoplay=”no”]

  Źródła: artprice.com, fondationbeyeler.com

Oprac. Sylwia Zabłocka

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.