szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

W okolicy Bystrzycy Kłodzkiej odnaleziono freski z XVI wieku

07.09.2012

Magazyn

Odnalezione freski w dworze w Starej Łomnicy, źródło: tvp.pl

Odnalezione freski w dworze w Starej Łomnicy, źródło: tvp.pl

Kolejne sensacyjne odkrycie, tym razem w Starej Łomnicy koło Bystrzycy Kłodzkiej. W zdewastowanym renesansowym dworze odnaleziono stosunkowo dobrze zachowane freski z XVI w.

Zaskakująca jest sama tematyka fresków, przedstawiają sceny nawiązujące do miłosnego życia dworskiego. Jak mówi historyk sztuki Marek Stadnicki: Spod tych ornamentów geometrycznych zaczęły się wyłaniać postaci ludzkie. Poszukiwałem wzorców, które natchnęły tego malarza, który dekorował byłą kancelarię dworską. Okazało się, że najtrafniejszym przykładem jest grafika Josta Ammana, który ilustrował wiersz Zalotny dworzanin. Dwór w Starej Łomnicy został wybudowany przez Heinricha von Pannvitza w 2 poł. XVI w. i aktualnie popada w ruinę.

Odkrycie to jest tym bardziej ważne, że na Dolnym Śląsku  nie zachowało się wiele dworskich fresków z okresu renesansu. Jeśli już, to przedstawiające motywy floralne lub stricte mitologiczne. Konieczne będzie przeprowadzenie gruntowanej konserwacji zabytku, a wcześniej przeniesienie malowidła do Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej, co może kosztować nawet 6 tys. zł.

Relacja fakty.wroclaw.pl

[vsw id=”IYzLyx6uJpM” source=”youtube” width=”600″ height=”450″ autoplay=”no”]

 Opr. Kama Wróbel

Portal Rynek i Sztuka

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017