szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wysoka estymacja pracy Warhola – aż 20 mln dolarów

10.09.2012

Aukcje, Domy aukcyjne na świecie, Rekordy aukcyjne, Świat

Andy Warhol, Marlon, źródło:artandcointv.com

Andy Warhol, Marlon, źródło:artandcointv.com

Stosunkowo niedawno pisaliśmy o współpracy, jaka nawiązana została między domem aukcyjnym Christie’s, a The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts. Dziś przekazujemy kolejną informację o amerykańskim artyście i jego znanym dziele Marlon.

Praca ta pochodzi z 1966 roku i dotychczas znajdowała się w kolekcji Donalda L. Bryanta – jednego z członków rady powierniczej MOMA. Opisywana praca, to przedruk na niegruntowane płótno, wielkości 41×46 cali, wykorzystująca zdjęcie reklamujące film The Wild One (1953). Motywem głównym prezentowanej pracy jest siedzący na motorze typu Triumph Thunderbird ubrany w skórzaną ramoneskę Marlon Brando.

Praca ta ma zostać sprzedana w 14 listopada na aukcji sztuki powojennej i współczesnej Christie’s za 20 mln dolarów. Warto przy tym zaznaczyć, że aktualny właściciel – Bryant – w 2003 roku za pracę tą zapłacił jedyne 5 mln dolarów.  Podana, rekordowa estymacja została ustalona w oparaciu o aktualnie żywe zainteresowanie dorobkiem artystycznym amerykańskiego twórcy i uzyskiwanymi za nie kwotami. Na majowej licytacji w Sotheby’s praca przedstawiająca Elvisa Presley’a została sprzedana za 37 mln dolarów, podczas gdy cztery lata wcześniej – 2008 rokuDouble Marlon, zdecydowanie większe płótno zawierające w sobie przedstawienie dwóch wizerunków Brando – Christie’s sprzedało za 32.5 mln dolarów.

Warto pamiętać, że Warhol stworzył cztery wizerunki aktora, z których jeden można oglądać w londyńskim Tate. Wystawiany na aukcję egzemplarz uchodzi za najlepszy ze wszystkich w edycji.

Źródło:guardian.co.uk

Opr.Kama Wróbel

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.