szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Gigantyczne pająki na dachu The Seattle Center Armory

11.09.2012

Ciekawostki

Marlin Peterson, Shadows, źródło: marlinpeterson.com

Marlin Peterson, Shadows, źródło: marlinpeterson.com

Na dachu amerykańskiego The Seattle Center Armory, młody artysta Marlin Peterson namalował gigantyczne pająki, które dzięki zastosowanej technice trompe l’oeil widziane są z góry w trójwymiarze.

Washington State Artist Trust postanowiło w przestrzeni miejskiej Seattle wykonać mural, który został zlecony młodemu, lokalnemu twórcy Marlinowi Petersonowi.  Problemem jednak był brak wyznaczonego, konkretnego miejsca w przestrzeni, które miałoby zostać wykorzystanie do realizacji projektu. Peterson rozpoczął więc poszukiwania na własną rękę i po wielu nieudanych próbach postanowił zwrócić się do The Seattle Center Armory (dawniej The Center House) o udostępnienie na ten cel dachu. Ku zdziwieniu artysty, instytucja wyraziła zgodę i po podpisaniu porozumienia, niemalże natychmiast rozpoczął pracę nad wielkoformatowym malarstwem, mającym pokryć przestrzeń dachu. Realizacja ta została wykonana przy użyciu techniki zwanej trome l’oeil, co oznacza po prostu malarstwo iluzjonistyczne, bazujące na umiejętnym wykorzystaniu wiedzy z zakresu skrótów perspektywicznych. W niedługim czasie dach pokryły gigantyczne pająki, które dzięki rysunkowym umiejętnościom twórcy z lotu ptaka, wyglądają jakby z łatwością wspinały się  po ścianie.

[vsw id=”9YueWbr-d_A&featur” source=”youtube” width=”600″ height=”450″ autoplay=”no”]

Źródło: streetartutopia.com

Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PORADNIK ARTYSTY
Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.