szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Sztuka prerafaelitów w Tate

11.09.2012

Magazyn

Wystawa Prerafaelitów w Tate, źródło: tate.org.uk

Wystawa Prerafaelitów w Tate, źródło: tate.org.uk

Wielkimi krokami zbliża się otwarcie wystawy prerafaelitów w londyńskim Tate. Ekspozycję będzie można oglądać od 12 września do 13 stycznia 2013 roku.

 Już jutro w przestrzeniach ekspozycyjnych Tate Modren będzie można oglądać imponujący zbiór prac angielskich Prerafaeltów. Ekspozycja będzie obejmowała ponad 150 prac, które zostały wykonane w różnych technikach. Grupa artystów, z których chyba najbardziej znany jest Dante Gabriel Rossetti, swoją twórczością doprowadzili do pewnego przewartościowania się kategorii w sztuce, wprowadzając na nowo elementy działań charakterystycznych dla twórczości okresu wczesnego renesansu.

Tate pragnie pokazać prerafaelitów jako jednych z pierwszych twórców awangardowych, którzy w sposób całkowicie świadomy przeciwstawili się aktualnie panującym wiktoriańskim, akademickim trendom malarskim, ustalając tym nowe standardy dla sztuki i – co ważne – w tym także wzornictwa. Twórczość zrzeszonych wokół bractwa artystów w sposób szczególny związana była z poglądami Johna Ruskina i Williama Blake’a, a sama idea działań stosunkowo pokrewna z ideami głoszonymi przez nazareńczyków. Warto wspomnieć, że z prerafaelitami związany jest także ruch Arts and Crafts.

[vsw id=”PjaXNt0Vuok” source=”youtube” width=”600″ height=”450″ autoplay=”no”]

Źródło: tatemodern.org.uk
Opr. Kama Wróbel

 Portal Rynek i Sztuka

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.