szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Jest dofinansowanie dla pałacu w Rogalinie

12.09.2012

Magazyn

Pałac w Rogalnie, źródło:wikipedia.pl

Pałac w Rogalinie, źródło:wikipedia.pl

Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie otrzymał dofinansowanie wysokości 26 mln zł. Umowa została podpisana 7 września przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu – profesora Wojciecha Suchockiego.

W zespole pałacowym w Rogalinie znajduje się obecnie oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. 5 lipca został podpisany List intencyjny, który gwarantował zabytkowi dofinansowanie, w ramach projektu Rewaloryzacja i modernizacja Zespołu Pałacowo-Parkowego w Rogalinie – Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu II Etap. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inwestycja będzie realizowana w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”, XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe”, z którego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazuje fundusze jako instytucja pośrednicząca.

 Pałac w Rogalinie, będący obecnie oddziałem MN, został wybudowany przez Kazimierza Raczyńskiego, a także przez Filipa Raczyńskiego, zięcia i kuzyna Kazimierza. Jest jednym z ciekawszych przykładów architektury rezydencjonalnej na ziemiach polskich. Budowa rezydencji rozpoczęła się w 1768 i trwała do roku 1815. Pierwotnie założenie pałacowo-parkowe  posiadało barokową szatę, by następnie bryła pałacu została przebudowana w modnym wówczas duchu klasycyzmu przez uznanych architektów Jana Christiana Kamsetzera i Dominika Merliniego. II Wojna Światowa przyniosła wielkie zniszczenia, szczególnie w zabytkowych wnętrzach. Na pewien okres Rogalin stał się siedziba Jugend Gebietsfuhrerschule, a wyposażenie jakie  – z wyjątkiem zdeponowanych wcześniej zbiorów w warszawskim Muzeum Narodowym – uległo rozproszeniu.

W 1944 roku Pałac w Rogalinie zaczął pełnić funkcję oddziału Muzeum Wielkopolskiego, a od roku 1950 poznańskiego Muzeum Narodowego.

Źródło: mkidn.gov.pl
Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.