szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Najstarszy istniejący film kolorowy ma 110 lat

14.09.2012

Ciekawostki

Kadr z najstarszego fimu, źródło: nationalmediamuseum.org.uk

Kadr z najstarszego fimu, źródło: nationalmediamuseum.org.uk

Jak podaje artinfo.com w National Media Museum w Bradford (Angilia) odnaleziono prawdopodobnie najstarszy, istniejący na świecie  kolorowy film. Na podstawie  dotychczasowych ustaleń wynika, że rolka pochodzi z roku 1901-1902 i aktualnie ma 110 lat.

Dzisiejszego dnia świat sztuki obiegła informacja o szokującym odkryciu, jakie dokonało brytyjskie National Media Museum. Odnaleziono bowiem najstarszy na świecie, liczący sobie blisko 110 lat kolorowy zapis filmowy.

Film został wykonany przez  Edwarda Raymonda Turnera (1873-1903), który od piętnastego roku życia związany był z fotografią i przez dłuższy czas pracował dla Frederick’a Eugene Ives’a – amerykańskiego pioniera na rynku fotografii kolorowej. Wybitne umiejętności Turnera, jak i całkowite zrozumienie zachodzących procesów chemicznych, umożliwiło mu stworzenie pierwszej, stosunkowo trudnej i czasochłonnej metody produkcji filmu kolorowego. Jednak dzięki swej innowacyjności odkrycie to zostało uznane za wielkie osiągnięcie i w 1899 roku  Frederick Marshal Lee postanowił technikę tą opatentować.

Proces tworzenia koloru na kliszy był bardzo skomplikowany,  gdyż polegał na stopniowym jej naświetlaniu trzema kolorowymi filtrami: niebieskim, zielonym i czerwonym, co także powodowało pewne niedoskonałości – obraz miejscami rozmywał się. Po przedwczesnej śmierci Turnera – zmarł on na atak serca w wieku 29 lat – amerykańsko-angielski producent filmowy i dystrybutor  Charles Urban rozpoczął razem z Georgem Albertem Smith’em prace nad udoskonaleniem procesu.  W drodze wielu badań i doświadczeń Smith wynalazł w 1906 roku prostszą technikę, która zastosowana została w sprzedawanym od 1909 roku  Kinemacolorze.

Filmy Turnera przechorowywane były w kolekcji Charlesa Urbana, które następnie w 1937 roku w formie daru trafiły do London Science Museum.

[vsw id=”XekGVQM33ao&feature=share&list=UU8ctit4iwiaxP5dmgN9FFlA” source=”youtube” width=”600″ height=”450″ autoplay=”no”]

Źródło: artinfo.com, nationalmediamuseum.org.uk

Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.