szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Najświeższe informacje o Damie z Gronostajem

17.09.2012

Ciekawostki

Leonardo da Vinci, Dama z Gronostajem, 1940 źródło:muzeum-czartoryskich.krakow.pl

Leonardo da Vinci, Dama z Gronostajem, 1940 źródło:muzeum-czartoryskich.krakow.pl

Po powrocie do kraju Damy z Gronostajem, autorstwa Leonarda da Vinci – w ramach raportu konserwatorskiego wiadomości publicznej podano nowe, dotyczące obrazu informacje.

Raport o stanie zachowania obrazu po jego powrocie z zagranicy, został podany na posiedzeniu Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków. Nowe informacje mówią, że obraz tak naprawdę ma szare, a nie jak podejrzewano, szaro-niebieskie tło, a jego waga wynosi  ok. 65 dekagramów.

Warto przypomnieć, że trzy lata temu, w 2009 roku, po stosunkowo wielu głosach krytyki ze strony środowiska konserwatorskiego, obraz został wywieziony z kraju, by uczestniczyć w kilku zagranicznych wystawach. Damę z Gronostaje mmożna było oglądać w takich miastach jak: Budapeszt, Warszawa, Madryt, Berlin i Londyn. Obraz wrócił do Polski w lutym 2012 roku i o razu został poddany gruntownym badaniom specjalistycznym, mającym określić rzeczywisty stan obrazu.

Komisja konserwatorska, oceniająca stan zachowania dzieła, nie stwierdziła żadnych uszkodzeń, a ogólny stan obrazu określiła jako niepogorszony. Chociaż wspomina się także, że na podstawie posiadanych danych nie można wykluczyć ewentualnych ubytków na poziomie mikro.

Janusz Czop – główny konserwator Muzeum Narodowego w Krakowie, który przewodniczy grupie specjalistów zajmujących się Damą z gronostajem – twierdzi, że stan obrazu, pomimo, że stabilny, pod względem historycznym jest osłabiony. Jak mówi,  deska jest lekko wygięta o ok. 1,8 mm, ma uszkodzony narożnik, występują ubytki po szkodnikach drewna tylko częściowo wypełnione kitem. Zaprawa i warstwa malarska są spękane.

Według ekspertów w chwili obecnej należy ograniczyć jakiekolwiek przemieszczanie obrazu, gdyż istnieje możliwość powiększania się istniejących już uszkodzeń, co mogłoby doprowadzić do poważniejszych, trwałych zmian w bezcennym dziele. Warto wspomnieć, że rodzimi muzealnicy są bardzo przeciwni jakimkolwiek ruchom związanym z transportowaniem pracy, co wyraźne zostało zaznaczone w głośnym proteście i słowach krytyki, jakie słyszane były w 2009 roku. Co ważne na podstawie jednego z zapisów istniejących w memorandum,  Dama z Gronostajem przez minimum 10 lat, od chwili obecnej nie będzie mogła opuścić Polski. W okresie tym ma powstać szczegółowo opracowana publikacja – tzw. monografia konserwatorska – zawierająca wszystkie, posiadane informacje na temat dzieła.

Od powołania Fundacji Książąt Czartoryskich w 1991 r. Dama z gronostajem odbyła dziewięć zagranicznych podróży i była pokazywana w 16 miejscach. Obraz był wypożyczany kolejno do: USA, Szwecji, Włoch, Japonii, ponownie do USA, na Węgry, do Hiszpanii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Źródło: Materiały prasowe.

Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka
Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.