szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Sztuka polska na Uralu

19.09.2012

Magazyn

Monika Sosnowska, Schody, źródło: zecheta.art.pl

Monika Sosnowska, Schody, źródło: zecheta.art.pl

Monika Sosnowska, Agnieszka Kurant i kolektyw Slavs and Tatars reprezentują Polskę na drugiej edycji Ural Industrial Biennale of Contemporary Art w Jekaterynburgu.

Tegoroczna edycja Ural Industrial Biennale of Contemporary Art w Jekaterynburgu jest kontynuacją działań rozpoczętych w 2010 roku, kiedy to impreza miała swoją pierwszą odsłonę. Zaproszeni artyści mieli wówczas zagospodarować przestrzeń miejską, a także położone wokół miasta industrialne obszary.

Tegoroczne Biennale,którego podtytuł brzmi The Eye Never Sees Itself (Oko nigdy nie widzi samego siebie), pośrednio kontynuując rozpoczęte dwa lata temu wątki, kładzie przede wszystkim nacisk na badanie procesu interakcji sztuki ze społeczeństwem, a więc w pewnym sensie ukazaniu jej – jak pisze Mikołaj Glińskijako narzędzia rekonfiguracji przestrzeni i społeczności, w której sztuka nie była nigdy kluczowym elementem.

Polska reprezentowana jest przez dobrze rokujących i znanych artystów: Monikę Sosnowską, Agnieszkę Kurant i kolektyw Slavs and Tatars, którzy przygotowali interesujące, lecz także nietypowe działania, dość dobrze wpisujące się w krajobraz festiwalu.  

Praca Moniki Sosnowskiej pt. Schody to jedna z wcześniejszych realizacji artystki, która pokazywana była wcześniej w budynku K21 Ständehaus w Düsseldorfie oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej w Herzlii (Izrael). Realizacja ta – będąca ponad 5-o metrową konstrukcją – została poświęcona zagadnieniom związanym z problematyką społeczeństwa przemysłowego, podczas gdy Agnieszka Kurant zwróciła się bardziej w kierunku świata mitów i legend. Jej Map of Phantom Islands powstało w 2011 roku i prezentowane było m.in. na monograficznej wystawie pt. Widmowy kapitał w CSW „Znaki Czasu” w Toruniu.

Z kolei kolektyw  Slavs and Tatars przygotował pracę „PrayWay”. Obiekt ten – będący chyba najbardziej intrygujący z pośród reprezentujących nas prac – łączy w sobie kształt tureckiego rahle i orientalnego dywanu. Realizacja ta była pokazywana w MOMA.

Ural Industrial Biennale of Contemporary Art odbywa się w dniach: 13.09.2012 – 22.10.2012.

Źródło: uralbiennale.ru,  e-flux.com

Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka
Portal Rynek i Sztuka

 

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017