szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Krzyk Muncha w nowojorskim Museum of Modern Art

20.09.2012

Magazyn

Edvard Munch, Krzyk, źródło: blog.artinfo.com

Edvard Munch, Krzyk, źródło: blog.artinfo.com

Już niebawem w nowojorskim Museum of Modern Art będzie można na żywo zobaczyć jedną z czterech istniejących wersji Krzyku Edvarda Muncha.

Krzyk Muncha, który prezentowany będzie w Museum of Modern Art w Nowym Jorku pochodzi z 1895 roku. Jest to pastel, który aktualnie jest najwyższym rekordem aukcyjnym na świecie. Na majowej aukcji Sotheby’s  został on bowiem wylicytowany za blisko 120 mln dolarów. Pomimo, że obecnie jest własnością prywatnego kolekcjonera, to od 24 października będzie go można podziwiać przez następne sześć miesięcy w jednej z sal ekspozycyjnych MOMA.

Edvard Munch wykonał cztery wersje Krzyku, które powstawały w latach 1983-1910. Trzy z nich znajdują się w muzeach norweskich i od lat nie zmieniają miejsca przechowywania. Opisywany przez nas pastel to jedyna praca z cyklu, która w dalszym ciągu przebywa w rękach  prywatnych.  Warto zaznaczyć, że realizacja ta nigdy jeszcze nie była prezentowana publicznie, dzięki czemu mocno nagłośniona wystawa w MOMA będzie prawdziwym wydarzeniem dla miłośników sztuki, a także kolekcjonerów.

Zarówno Leon Black – szczęśliwy posiadacz pracy norweskiego mistrza – ani nikt z załogi domu aukcyjnego Sotheby’s oficjalnie nie potwierdził, że obraz zostanie wypożyczony nowojorskiemu muzeum. Jednakże  Black, oprócz tego, że jest jednym z czołowych amerykańskich kolekcjonerów sztuki, zasiada także jako członek w zarządzie MOMA, dzięki czemu zapewne ekspozycja pracy będzie możliwa. Black w swej kolekcji posiada dzieła wybitnych artystów sztuki światowej, m.in: malarstwo takich mistrzów jak: Manet, Cezanne i Degas, rysunki Rafaela, Daumier’a i Van Gogha, a także rzeźby Brancusiego, Gauguina i Degas’a.

Pastel Muncha będzie prezentowany w MOMA do 29 kwietnia 2013 roku i znajdzie się w pierwszej galerii na piątym pietrze muzeum. Dookoła będą eksponowane także grafiki autorstwa artysty, które udało się zgromadzić muzeum.

W związku z tym, że obraz ten jest jedną z najbardziej pożądanych przez złodziei pracą, MOMA zapowiada, że  na czas ekspozycji ochrona będzie postawiona w najwyższy stan gotowości.  Warto przypomnieć bowiem, że w przeszłości miały miejsce aż dwie kradzieże  – pierwsza odbyła się w 1994 roku, kiedy dwóch włamywaczy wykradło płótno z 1893 roku  z National Gallery w Oslo, następnie w 2004 roku, kiedy zamaskowani napastnicy ukradli wersję z 1910 roku  z   Munch Museum. 

 Źródło: Artinfo.com
Opr. Kama Wróbel

Portal Rynek Sztuki

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.