szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Bes-sennosh-ch. Mirosław Bałka w lubelskiej Galerii Labirynt

21.09.2012

Magazyn

Mirosław Bałka, źródło: labirynt.com

Mirosław Bałka, źródło: labirynt.com

21 września Galeria Labirynt w Lublinie zaprasza na wystawę „bes-sennosh-ch” Mirosława Bałki. Jest to czwarta indywidualna wystawa artysty w przestrzeni Galerii Labirynt 2.

Tytuł wystawy Mirosława Bałki odnosi się do stanu, który zaburza normalne funkcjonowanie człowieka. Fonetyczny zapis słowa ‘bezsenność’ jest niewygodny, połamany, wzbudza niepokój – podobnie jak stan, w którym nie daje się zasnąć. „bes-sennosh-ch” jest czwartą indywidualną wystawą artysty w przestrzeni Galerii Labirynt 2. Zrealizowane dotychczas ekspozycje to: „Rzeka”(1989), „Hygiene” (1998), „du contrat social”(2006).

To, co lubię w Galerii Labirynt 2 to dwupoziomowość przestrzeni. Nie ma w ogóle miejsc, gdzie można zrealizować wystawę na dwóch poziomach, a to dla mnie jest bardzo ciekawym zadaniem, bardzo inspirującym, gdyż możliwość zmiany poziomu: zejście z tego naszego rzeczywistego poziomu do poziomu piwnicznego jest zawsze bardzo emocjonalnym gestem, dlatego odpowiedzialność wizualna za umieszczone obiekty jest tym większa.”

/Mirosław Bałka/

Indywidualna i społeczna pamięć, ciało ludzkie, miejsce to tematy, które wracają w pracach Mirosława Bałki. W swoich realizacjach artysta wykorzystuje rzeczy nasączone jednostkową historią, nadając im uniwersalne znaczenie. Artysta posługuje się skrajnie uproszczoną formą, wykorzystując materiały codziennego użytku takie jak stal, drewno, papier, juta, druciana siatka, linoleum. Bałką łączy je w swoich rzeźbach z substancjami i minerałami – solą, wodą, popiołem. W jego pracach ważną rolę odgrywa zapach, dźwięk, faktura przedmiotu, a  także temperatura.

[vsw id=”-GwEiqrUPDE&feature” source=”youtube” width=”600″ height=”450″ autoplay=”no”]

Mirosław Bałka studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na początku lat 90. przekształcił swój dom rodzinny w Otwocku w pracownię twórczą. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem i filmem eksperymentalnym. Jest członkiem Akademie Der Kunste w Berlinie. Prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii ASP w Warszawie. Z Galerią Labirynt związany jest od 1989 roku. Odbyła się wówczas jedna z pierwszych indywidualnych wystaw artysty – „Rzeka”. Artysta brał udział w ważnych wystawach międzynarodowych m. in.: Documenta w Kassel, Biennale w Wenecji, The Carnegie International w Pittsburgh, Biennale w Sao Paulo, Biennale w Sydney, Biennale w Santa Fe. W 2009 roku zrealizował projekt „How It Is” w Turbine Hall, Tate Modern, Londyn.

Otwarcie wystawy: 21 września 2012 (piątek), godz. 19.00, Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3)

Materiały Prasowe

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.