szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Historia Jezusa z Borja – ciąg dalszy

21.09.2012

Ciekawostki

Źródło: Sanktuarium Kościoła Łaski

Źródło: Sanktuarium Kościoła Łaski

Jeszcze nie ustała pierwsza faza fascynacji przemalowanym przez Cecylię Gimenez freskiem, a już pojawia się nowa informacja, fascynację tą podsycająca. Otóż 80-letnia staruszka domaga się od tamtejszej parafii honorarium oraz tantiem z tytułu prawa autorskiego.

Zupełnie nieoczekiwanie fresk przedstawiający Chrystusa Ecce Homo stał się początkowo hitem Internetu, potem bardzo istotną atrakcją turystyczną położonego niedaleko Saragossy miasteczka Borja. Zazwyczaj ciche i spokojne miejsce, dziś kipi od turystów, chcących na żywo zobaczyć  sławny fresk.  Ogrom przybywających ludzi sprawił, że tamtejsze władze kościelne ustanowiły opłatę za możliwość oglądania dzieła – dzięki czemu parafia przez pierwsze dwa tygodnie zarobiła aż 2.000 euro.

Z uwagi na to, że odrestaurowany w amatorski sposób fresk stał się ogromną atrakcją turystyczną, która przynosi spore zyski, o swoją dolę upomniała się także 80-letnia autorka renowacji Cecylia Gimenez. Jak podaje El Correo staruszka wraz z rodziną wynajęła prawnika mającego prowadzić rozmowy z fundacją zarządzającą sanktuarium w Borja. Pieniądze, jakie miałaby dostać staruszka, pochodziłyby z tytułu praw autorskich do nowej wersji fresku. Można odnieść wrażenie, że – o ile obydwie strony nie dojdą do rozsądnej ugody – szykuje się dość barwny proces sądowy, który będzie musiał rozstrzygnąć czy roszczenia Cecylii Gimenez są podstawne.  Sąd będzie musiał przede wszystkim rozważyć dwa  dość kontrowersyjne zagadnienia: zniszczenie zabytkowego fresku, jak i przyznanie wynagrodzenia oraz tantiem z tytułu praw autorskich.

Przypadek ten – chociaż na swój sposób wyjątkowy – nie jest odosobniony, gdyż procesy związane z tantiemami zdarzają się dość często. Stosunkowo głośno było o pozwach artystów, skierowanych przeciwko  domom aukcyjnym Christie’s i Sotheby’s w 2011 roku. Do sądu federalnego w Los Angeles wpłynęły wówczas pozwy dwóch artystów i dwóch fundacji, które zarzucały organizatorom kalifornijskich aukcji naruszenie ustawy California’s Resale Royalties  Act,  w myśl której za sprzedaż prac, organizatorzy aukcji winni wypłacać twórcom 5% uzyskanej kwoty. Podobnie roszczenia dość często skierowane artyści kierują przeciwko portalowi e-bay.

A więcej o prawie autorskim można przeczytać w publikowanym na naszym portalu artykule Piotra Łady pt.  Dzieło sztuki a prawo autorskie.

Źródło: techdirt.com, elcorreo.com

Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka
Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.