szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Łódzka galeria Manhattan nie zniknie z kulturalnej mapy miasta

21.09.2012

Magazyn

Galeria-Manhattan, X Ogolnopolskie Triennale źródło: galeriamanhattan.pl

Galeria-Manhattan, X Ogolnopolskie Triennale źródło: galeriamanhattan.pl

Łódzka Galeria Manhattan ma nową siedzibę. Krystynie Potockiej-Suwalskiej udało się pozyskać nowy lokal, który znajduje się przy ulicy Piotrkowskiej 118.

Na początku sierpnia pisaliśmy o zamknięciu łódzkiej Galerii Manhattan, miejsca bardzo istotnego dla kształtowania się nowoczesnej sztuki polskiej. Dwudziestoletnia działalność Galerii Manhattan została przerwana w sposób nagły i stosunkowo niezrozumiały dla środowiska artystycznego. Miejsce to było bowiem bardzo istotną przestrzenią ekspozycyjną – od początku  kierowaną przez Krystynę Potocką-Suwalską. Odbywały się tu  wystawy takich artystów jak: Paweł Althamer, Katarzyna Kozyra, Wilhelm Sasnal, Zuzanna Janin, Józef Robakowski, Jerzy Bereś, Artur Żmijewski czy Grupa Twożywo.

Była to informacja, która zapoczątkowała serię niemiłych dla świata sztuki i kultury wieści o narastających problemach. Najpierw Manhattan, potem cieszyńska Galeria Szara i odwołanie Marka Cecuły z funkcji dyrektora Design Centrum Kielce. Wydarzenia te stały się zaczątkiem do trwającej do dziś dyskusji o roli jednostek kultury i sztuki, a także sposobach ich finansowania.  Ale, jak widać dzięki uporowi i staraniom ludzi zaangażowanych, kryzysowi można zaradzić.

Krystynie Potockiej-Suwalskiej udało się przezwyciężyć trudności i wrogość władz lokalnych, dzięki czemu galeria otrzymała nowy lokal, który znajduje się na ulicy Piotrkowskiej. Niebawem rozpocznie się gruntowy remont, dzięki któremu przestrzeń zostanie przystosowana do wymagań ekspozycyjnych.

Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka
Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.