szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Techniki graficzne

24.09.2012

Techniki malarskie i rysunkowe

Honoré Daumier, Rue Transnonain April 15 1834, źródło:wikipedia

Honoré Daumier, Rue Transnonain April 15 1834, źródło:wikipedia

Na rynku sztuki bardzo często możemy spotkać się z grafiką. Jednak warto wiedzieć czym grafika jest i jakie techniki do niej należą. Należy pamiętać bowiem, że grafika jest terminem ogólnym, w którym zawiera się szereg autonomicznych technik.

Dzisiaj przedstawimy najbardziej ogólny podział, który w następnych tekstach będzie pogłębiany, a prezentowane opisy umożliwią sprawne poruszanie się po bardzo rozbudowanym świecie grafiki warsztatowej  i  cyfrowej.

Najbardziej ogólny podział technik graficznych wygląda następująco:

Technika druku wypukłego – to grupa działań, które umożliwiają wykonywanie odbitek z płyty (matrycy), na której rysunek jest wypukły. W technice tej miejsca wyryte lub wytrawione nie drukują się.

Przykłady:

 • warsztatowe:
  – drzeworyt
  – linoryt
  – gipsoryt
  – cynkotypia kreskowa
  – fleksografia

Technika druku wklęsłego – jest odwrotnością druku wypukłego. W tym wypadku farba drukarska wypełnia rowki (wklęsłości) wytrawionego lub wyrytego w matrycy rysunku. Pod wpływem dużego ciśnienia tłoku/walca wydobywa się z wklęsłości płyty farbę, która przenoszona jest na papier.

Przykłady:

 • warsztatowe:
  – akwaforta
  – akwatinta
  – heliografia
  – heliograwiura
  – mezzotinta
  – miedzioryt
  – miękki werniks
  – odprysk
  – staloryt
  – sucha igła
  – intaglio
  – kalografia

Techniką druku płaskiego – w tej technice odbitkę otrzymuje się z płyt kamiennych (litograficznych) i z płyt cynkowych (cynkograficznych, offsetowych), na których rysunek jest niemalże całkowicie płaski. Powierzchnia płyty musi być odpowiednio natłuszczona. Pod wpływem trawienia matryca przyjmuje farbę drukarską, jednocześnie odpychając ją w miejscach nie zarysowanych, a więc wytrawionych. Przez zetknięcie się papieru z formą drukującą, pod płozą w prasie ręcznej, rysunek odbijany jest na papier.

Przykłady:

 • warsztatowe:
  – litografia
  – cynkografia
  – algrafia

Oprócz podstawowego, trójdzielnego podziału technik graficznych, możemy wyszczególnić także grupę czwartą, tzw. techniki graficzne odrębne, które stanowią stosunkowo otwartą grupę. Do obszaru tego należą nieustannie rozwijane techniki, które poprzez specyfikę działań, nie mogą zostać zaliczone do żadnej z powyższych grup.  Biorąc pod uwagę nieustający proces technologizacji, a także postępującej digitalizacji działań artystycznych, na pewno grupa ta będzie nieustannie powiększana i przez długi czas nie zostanie zamknięta.

Przykłady:

 • warsztatowe:
  – monotypia
  – verrografia
  – Cliche Verre
  – odbitki w cieście
  – homeografia
  – światłodruk
  – kserografia
  – sitodruk

Niedawno publikowaliśmy także informacje na temat oznaczeń odbitek graficznych, co pod względem kolekcjonerskim stanowi także istotną wiedzę.

Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.