szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rzeźba Aliny Szapocznikow wraca na Żoliborz

25.09.2012

Magazyn

Alina Szapocznikow, Matka z dzieckiem, źródło: artmuseum.pl

Alina Szapocznikow, Matka z dzieckiem, źródło: artmuseum.pl

Jak podaje warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Żoliborz wraca rzeźba Matka z dzieckiem Aliny Szapocznikow. Oficjalne odsłonięcie rzeźby nastąpi 29 września o godz. 15:00. Wydarzenie odbędzie się na skwerze przy Tatrze Komedia.

Rzeźba przedstawiająca matkę z dzieckiem, zwana także Nadzieją matki po gruntownej renowacji w końcu wraca na Żoliborz. W miejscu tym była eksponowana od lat 50. Niestety przez długi okres czasu była zapomniana i nie otrzymała należytej ochrony, przez co narażona była na niekorzystne warunki i stosunkowo mocno ucierpiała.

Rzeźba ta została wykonana w latach 1949-1950 w Paryżu i prezentowana była na II Ogólnopolskiej Wystawie Plastyki. Praca uznana, bo na owym przeglądzie wyróżniona za  świeżość myśli oraz modelunek w kamieniu. Warto dodać, że Matka z dzieckiem została wykonana w piaskowcu w zakładach kamieniarskich Gastona Lerendu.

W czasie oficjalnego otwarcia odbędzie się także premiera i promocja książki Kroją mi się piękne sprawy. Listy Aliny Szapocznikow i Ryszarda Stanisławskiego 1948-1971.

Źródło: artmuseum.pl
Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka
Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.