szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nowy pawilon sztuki islamskiej w Luwrze

26.09.2012

Magazyn

Projekt pawilonu, fot,M. Bellini / R. Ricciotti / musée du Louvre, źródło:artinfo.com

Projekt pawilonu, fot,M. Bellini / R. Ricciotti / musée du Louvre

21 września jedno z najbardziej znanych muzeów świata – jakim jest Luwr – otworzyło dla zwiedzających nowy pawilon, w którym oglądać można bogate zbiory sztuki Islamu.

Paryż, to z pewnością jedno z najbardziej imponujących miejsc na świecie, gdzie sztuka i kultura rozwijane są na najwyższym poziomie. Ostatnio także  zmieniła się nieco przestrzeń Luwru, w obrębie której powstał nowy, imponujący pawilon poświęcony sztuce islamskiej.

Na dziedzińcu Visconti usytuowany został złoty, przeszklony pawilon, przypominający olbrzymie, piaskowe wydmy. Autorami nowoczesnej konstrukcji są dwaj architekci Mario Bellini i Rudy Ricciotti, którym znakomicie udało się odznaleźć metaforyczną formę dla przestrzeni przeznaczonej dla – w dużej mierze – nieprzedstawiającej sztuki Islamu.

Czasza/sklepienie bryły wykonane został0 z 2350 trójkątnych okienek, wspartych na 8000 ultra lekkich rurkach. Taka zaplanowana i wykonana konstrukcja sprawia wrażenie niezwykle delikatnej i eterycznej, co jednak niema przełożenia na rzeczywistość – całość waży bowiem ok. 150 ton. Inwestycja ta kosztowała 90 milionów euro i realizowana była na przestrzeni czterech lat.

W nowym pawilonie można oglądać imponujące zbiory sztuki obejmującej teren od Syrii, przez Hiszpanię po Indie, włączając także kulturę Andaluzji, Imperium Osmańskiego, Persji i Mameluków.

 

Źródło:  louvre.fr
Opr.Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017