szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Wyjątkowy Rothko na listopadowej aukcji Sotheby’s

26.09.2012

Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie

Mark Rothko,No.1 Royal, Red, and, Blue, 1954, źródło:artmarketmonitor.com.com

Mark Rothko,No.1 Royal, Red, and, Blue, 1954, źródło:artmarketmonitor.com

Dom aukcyjny Sotheby’s poinformował, że na listopadowej aukcji wystawiony zostanie obraz wybitnego, amerykańskiego artysty Marka Rothko.

Szacuje się, że obraz No.1 (Royal Red and Blue) może osiągnąć cenę 50 mln. dolarów, jako że powszechnie uznaje się, iż praca te jest jedną z lepszych, jakie zostały namalowane przez amerykańskiego artystę. No.1 jest wielkoformatowym obrazem abstrakcyjnym, którego wymiar wynosi 288×171 cm. Powstał w 1954 roku, czyli w okresie największej aktywności twórczej artysty, uznawanym przez ekspertów za szczytowy. Praca ta od trzydziestu lat była częścią jednej kolekcji prywatnej i jej wartość szacowana jest na 35 do 50 milionów dolarów.

Obraz No.1 to dzieło szczególne, gdyż było wystawione na pierwszej, można powiedzieć, że legendarnej już wystawie Marka Rothko w Art Institute of Chicago. Warto podkreślić, że jest to jedyna praca artysty z eksponowanego wówczas cyklu, która została wystawiona na sprzedaż. Według Tobiada Meyera, dyrektora działu sztuki współczesnej, rynek sztuki nie nasycił się jeszcze pracami  Rothko, o czym świadczą uzyskiwane przez niego wysokie rekordy aukcyjne. Obraz White Center (Yellow, Pink and Lavender on Rose w 2007 roku osiągnął wysoką cenę 72,8 mln. dolarów, którą przebiła tegoroczna aukcja organizowana przez Christie’s, gdzie obraz Orange, Red, Yelow został sprzedany za aż 86,9 mln. dolarów.

Mark Rothko jest jednym z bardziej rozpoznawalnych twórców związanych z nurtem sztuki abstrakcyjnej. Artysta stworzył pewien szczególny rodzaj abstrakcji, bazujący na malarstwie płaszczyzn barwnych, fachowo zwanym color field painting. Nurt ten narodził się w sztuce amerykańskiej po II Wojnie Światowej, w ramach tzw. szkoły nowojorskiej. W 1955 roku został wyodrębniony z jej obrębu przez wybitnego krytyka i teoretyka sztuki Clementa Greenberga i zaczął funkcjonować jak styl autonomiczny. Do pozostałych przedstawicieli nurtu należą Barnett Newman i Clyfford Still.

źródła: artdaily.com, sothebys.com
Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka
Portal Rynek i Sztuka

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Wyjątkowy Rothko na listopadowej aukcji Sotheby’s”

  1. Mikołaj

    SZCZERZE TO MÓJ BRAT ,KTÓRY ZAJMUJE SIĘ RZEMIOSŁEM ARTYSTYCZNYM ,OPRAWĄ OBRAZÓW,ZDJĘĆ, LUSTER,HAFTÓW, PLAKATÓW ,  MALUJE BARDZIEJ TWÓRCZO- I ROZWOJOWO. PRZY OKAZJI POLECAM -OPRAWA OBRAZÓW W JĘDRZEJOWIE NA ULICY STRAŻACKIEJ 39 -ŚWIĘTOKRZYSKIE  

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.