szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Sztuka południowoazjatycka na aukcji w Christie’s

26.09.2012

Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie, Świat

 

Lee Hock Moh’s “Wind Beneath Their Wings,"  ink painting, źródło: christies.com

Lee Hock Moh’s “Wind Beneath Their Wings,” ink painting, źródło: christies.com

Dom aukcyjny Christie’s, poprzez zorganizowany w Singapurze Pop-up Preview, rzucił nieco więcej światła na południowoazjatycką sztukę współczesną i nowoczesną. Zgromadzone na przeglądzie prace zostaną wystawione na aukcji, która zapowiedziana jest na 25 listopada i ma odbyć się w Hongkongu.

Zdecydowana większość pokazanych na Pop-Up Preview prac, została realizowana przez twórców mieszkających w Singapurze i Malezji. Szczególny akcent położony został na trzy kluczowe rodzaje tamtejszej sztuki:

  • prace należące do ruchu Nanyang (artyści reprezentujący nurt: Cheong Soo Pieng, Liu Kang, Chen Wen Hsi, Georgette Chen),
  • malarstwo atramentowe /ink paintings  (artyści reprezentujący nurt: Lim Tze Peng, Chua Ek Kay Lee Hock Moh)
  • akwarele ( (artyści reprezentujący nurt: Ong Kim Seng, Lim Cheng Hoe, Tan Oe Pang).

Dodatkowo  pojawiły prace Yong Mun Sen, Tan Choon ghee, Liu Kang i  Abdullah Arriff.

Czym jest sztuka ruchu Nanyang? Otóż jest to grupa działań łączących w sobie estetykę popularną zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie. Nurt ten został wprowadzony przez czterech pionierskich artystów – Cheong Soo Pieng, Liu Kang, Chen Wen Hsi i Chen Chong Swee – którzy prowadzili poszukiwania południowoazjatyckiej ekspresji. Na Pop-up Preview zgromadzone zostały liczne, niezwykle interesujące przykłady działań należących do nurtu, z których ciekawy przykład stanowi powstała w 1958 praca Cattleya Orchid autorstwa Georgette Chen. Warto zaznaczyć, że realiacje tego twórcy są rzadko spotykane na aukcjach.

Jak mówi przedstawiciel domu aukcyjnego Christie’sTang Wen-Li Christie’s zobowiązało się do promocji i inwestowania sztukę południowoazjatycką, którą pragnie ukazać także w nieco szerszym kontekście sztuki azjatyckiej. Chrisite’s, widząc wyraźny rozwój tamtejszego rynku sztuki w wyraźny sposób chce uczestniczyć w całym procesie, w pewien sposób promując i konstytuować najlepsze nazwiska sztuki lokalnej. Pragnie też w subtelny sposób skierować uwagę swoich klientów, właśnie na tamte obszary.

Aukcja odbędzie się w dniu 25 listopada w Hongkongu.

Źródło: artinfo.com, christies.com
Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.