szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Fotografia Sophii Loren na sprzedaż

27.09.2012

Aukcje, Domy aukcyjne na świecie

Irving Penn, Sophia Loren,źródło:artnet.com

Irving Penn, Sophia Loren,źródło:artnet.com

Na portalu aukcyjnym artnet.com można zapoznać się z dostępną kolekcją zdjęć wybitnego fotografa Irvinga Penn’a. Ku miłemu zaskoczeniu w ofercie sprzedaży pojawił się także popularny portret aktorki Sophii Loren, którego wartość oszacowano na 120,000–150,000 dolarów.

Fotografia ta, przedstawiająca nietypowy portret Sophii Loren i została wykonana w 1959 roku w Nowym Jorku w technice zwanej platinum print. Metoda ta, nazywana jest także platynotypią i należy do szlachetnych i najtrwalszych technik wywoływania zdjęć czarno-białych, dzięki której można uzyskać ciekawe i intensywne przejścia tonalne i kontrasty.

Wystawione na aukcji artnet.com zdjęcie jest pierwszą odbitką w serii (1/6), która liczy jedynie 6 prac.

Fotografia przedstawia portret aktorki, która ukazana została z połprofilu. Zauważalne są tu intensywne kontrasty, a także spokojne przejścia tonalne w tle, dzięki czemu cała uwaga odbiorcy skupia się na twarzy, która na fotografii tej jest punktem centralnym. Wizerunek jednej z najpiękniejszych kobiet XX wieku stanowi tutaj ponadczasowy portret, który przez wiele lat na pewno będzie intrygował i uwodził swoim pięknem. Portret ten pokazywany był na kilku ważnych wystawach retrospektywnych Penn’a.

Irving Penn (1917-2009), dzięki swym fotografiom, został uznany za jednego z lepszych portrecistów naszych czasów. Dzięki umiejętnościom oraz zmysłowi artystycznemu stworzył szereg przepięknych zdjęć – portretów, scen rodzajowych czy martwych natur, które zdobyły sobie rzeszę fanów, jak i przekonały do siebie kolekcjonerów sztuki.

A oto kilka uzyskanych w licytacjach kwot:

Irving Penn, Black and white Vogue cover – 434,500 dolarów (Christie’s, 04.2012)

Irving Penn, Woman in Moroccan palace, Lisa Fonssagrives-Penn) – 496,152 dolarów (Christie’s, 11.2011)

Irving Penn, Woman with roses on her arm, Lisa Fonssagrives-Penn –  230,500 dolarów (Phillips de Pury & Company, 04.2012)

Lista rekordów aukcyjnych za zdjęcia Penn’a znajduje się pod linkiem: findartinfo.com .

Źródło: Artnet.com
Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka

Portal Rynek i Sztuka

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.