szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Intrygująca wystawa Kuby Bąkowskiego w Budapeszcie

27.09.2012

Magazyn

Kuba Bąkowski, Chłopiec i jego pies, 2006, źródło: http://galeria-arsenal.pl

Kuba Bąkowski, Chłopiec i jego pies, 2006, źródło: http://galeria-arsenal.pl

Od kilku dni w Galerii Platan w Budapeszcie można oglądać wystawę Kuba Bąkowski: Chłopiec i jego pies. Organizatorem wystawy jest Galeria Arsenał w Białymstoku.

Kuba Bąkowski, „Chłopiec i jego pies”, żywica epoksydowa, styropian, wojskowe gumowe ubrania ochronne, plastik, 2006 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fragment tekstu Stacha Szabłowskiego Inne Obiekty Latające towarzyszącego wystawie indywidualnej Kuby Bąkowskiego Air-Sculptures And Other Flying Objects w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (2006).

Tym razem granica dzieli definiowaną przez media, technologię i informację teraźniejszość cywilizacji od jej hipotetycznej ekspansji w przyszłości. Kształt futurologicznej wizji Bąkowskiego podpowiada kultura science fiction, która jest tu inspiracją i zarazem obiektem pastiszu. Sam artysta pojawia się w środku wystawy za pośrednictwem autoportretu – Bąkowski był modelem, z którego odlana została figura człowieka z pracy Chłopiec i jego pies. Hiperrealistyczna rzeźba przedstawia wędrowca żywcem wyjętego z cyberpunkowej dystopii. Ubrany w zabezpieczającą przed skażeniem odzież ochronną i dźwigający zapas powietrza bohater może być niedobitkiem ocalałym z totalnej katastrofy ekologicznej, albo nawet bezdomnym na skalę kosmiczną włóczęgą błąkającym się po Układzie Słonecznym – oczywiście w towarzystwie psa. Chłopiec i jego pies przypominają postaci z postapokaliptycznych antyutopii filmowych w rodzaju Mad Maxa, opowieści, których bohaterowie żyją w świecie po katastrofie, recyklując resztki po upadłej cywilizacji i konstruując osobliwą hybrydę reliktów zaawansowanych technologii i prymitywnych, improwizowanych technik przetrwania (…).

Kuba Bąkowski, „Chłopiec i jego pies”, żywica epoksydowa, styropian, wojskowe gumowe ubrania ochronne, plastik, 2006 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuba Bąkowski (1971) to absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2001, MA). Mieszka i pracuje w Warszawie. Sztukę Kuby Bąkowskiego można zdefiniować jako eksperymentalną działalność w obszarze fotografii, filmu, performance i rzeźby. Znany jest głównie z analitycznych a jednocześnie absurdalnych i pełnych ironii realizacji, które odzwierciedlają rzeczywistość pełną paradoksów. Prezentował swoje prace na indywidualnych i zbiorowych wystawach w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie i Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Brał udział w wystawach w Museum Moderner Kunst w Wiedniu, Musée d’Art Moderne w Saint-Etienne, Artspace Sydney, Narodowym Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie, Palazzo delle Arti Napoli i Chelsea Art Museum w Nowym Jorku. Bąkowskiemu przyznano kilkakrotnie stypendium Ministerstwa Kultury RP, Trust for Mutual Understanding (USA) oraz Instytutu Adama Mickiewicza (Polska).

Chłopiec i jego pies jest w kolekcji Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Wystawę można oglądać do 2 listopada w Galerii Platan (Budapeszt)

Materiały Prasowe

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.