szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Depozyty Rodziny Tarnowskich w krakowskim Muzeum Narodowym

01.10.2012

Magazyn

W krakowskim Muzeum Narodowym, źródło: mkidn.gov.pl

W krakowskim Muzeum Narodowym, źródło: mkidn.gov.pl

1 października Muzeum Narodowe w Krakowie gościło Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, który przyczynił się w 2012 r. do wzbogacenia zbiorów Muzeum o dzieła malarstwa europejskiego XVII w. z kolekcji rodziny Tarnowskich z Dzikowa oraz o kilkanaście dzieł polskiej sztuki współczesnej, wykupionych z depozytów prezentowanych częściowo w Galerii Sztuki Polskiej XX Wieku w Gmachu Głównym MNK. Łączna wartość zakupu to 546,5 tys. zł.

Depozyty Rodziny Tarnowskich, złożone na przechowanie w 1939 roku, mają istotne znaczenie dla będącej w posiadaniu Muzeum Narodowego w Krakowie kolekcji sztuki europejskiej. Zespół depozytów liczy 80 obrazów, z których 9 wchodzi w podstawowy zasób dzieł znajdujących się w stałej ekspozycji sztuki europejskiej ze zbiorów krakowskiego Muzeum i weszło do kanonu naukowego historii sztuki. Obrazy te będą odgrywać szczególną rolę również w nowej ekspozycji Muzeum, która zostanie udostępniona publiczności w drugiej połowie 2013 r. w nowo tworzonym w Krakowie Ośrodku Kultury Europejskiej „EUROPEUM” – Oddziale MNK. Muzeum podjęło starania o pozyskanie na własność reprezentacyjnych, wysokiej klasy dzieł z kolekcji Rodziny Tarnowskich, gdyż bez nich przekaz powstającej ekspozycji byłby niepełny.

„Pozyskanie obecnie na polskim rynku sztuki obrazów tej klasy, ugruntowanych już – poprzez stałą ekspozycję i liczne wystawy – w świadomości tak zwykłych odbiorców sztuki, jak znawców przedmiotu, w tym znaczących historyków sztuki, nie jest możliwe, a zatem wykupienie ich od dotychczasowych właścicieli było jedyną i niepowtarzalną okazją. Wszystkie eksponowane w tym czasie obrazy przeszły w naszym Muzeum gruntowną konserwację i znajdują się w bardzo dobrym stanie. Dzięki przyznanej przez Ministra Bogdana Zdrojewskiego dotacji Muzeum wzbogaci się o pięć obrazów, w tym o znakomity przykład malarstwa tzw. caravaggionistów – „Zaparcie się świętego Piotra” z 1. poł. XVII wieku” – podkreśla Zofia Gołubiew, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Galeria Sztuki Polskiej XX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie zawiera szeroką prezentację dzieł artystów polskich od ok. 1890 r. do czasów współczesnych. Jest to jedna z największych i najnowocześniejszych galerii sztuki nowoczesnej w Polsce, a zgromadzona i przechowywana w MNK kolekcja niejednokrotnie przewyższa ilość obiektów zgromadzonych w niektórych samodzielnych instytucjach muzealnych, zajmujących się sztuką współczesną.

Muzeum Narodowe W Krakowie jest najstarszą (133 lata) i największą pod względem liczby eksponatów (800 tys.) tego typu placówką w Polsce. Ma 10 oddziałów, 20 kolekcji, 12 stałych galerii, 3 biblioteki, 2 kolejne oddziały zostaną udostępnione publiczności w 2013 r. Liczba zwiedzających w 2011 r. przekroczyła 650 tys. osób, co stanowi rekordowy wynik w kraju. MNK zrealizowało lub jest w trakcie realizacji 4 spektakularnych projektów inwestycyjnych współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej i z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, na ogólną sumę ponad 73 mln zł, a także 13 tzw. projektów miękkich (wystawienniczych, badawczych) na sumę ok. 7 mln zł.

Materiały Prasowe
mkidn.gov.pl 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017