szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Twórczość Lecha Twardowskiego we wrocławskim Muzeum Narodowym

01.10.2012

Magazyn

Lech Twardowski, mat. prasowe

Lech Twardowski, mat. prasowe

Ogromną instalację malarską zaprezentuje w holu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu znany wrocławski artysta Lech Twardowski. Na dwa miesiące zmieni ona całkowicie wygląd zabytkowego atrium. 

Jedna z jej części to, prezentowany na podłodze, poziomy krąg, do wykonania którego malarz używa czerwonego pigmentu. Nad nim umieszczona zostanie instalacja złożona ze 130 małych obrazów, które w całości utworzą wielką abstrakcyjną płaszczyznę. Pokrywa ją struktura szaro-białych linii, które wyglądem przypominają pękniętą szybę. „Jest to jakby zapis pewnego mikrokosmosu zamkniętego za pękniętą szybą i pulsującego wewnętrzną siłą – wyjaśnia artysta. Jest on schowany, ale cały czas próbuje wydostać się na zewnątrz. Zapis jest kodem, śladem pamięci, myśli, uczuć, osobistych wrażeń i przeżyć. To co „wewnątrz” ujawnia się na „zewnątrz”. Zdaniem Lecha Twardowskiego hol Muzeum Narodowego we Wrocławiu to przestrzeń bardzo bogata i trudna jednocześnie: „mam potrzebę by całkowicie ją zmienić, wydobyć z niej nową energię, po to, by zabrzmiała zupełnie inaczej”.  Jak zmienia się hol Muzeum Narodowego i jak pracuje artysta można będzie oglądać podczas montażu wystawy, który rozpocznie się na dwa tygodnie przed wernisażem.

LECH TWARDOWSKI /ur. 1952/ malarz, performer, tworzy obiekty i instalacje, współpracuje z muzykami, działa w przestrzeni miejskiej i teatralnej. Studiował w PWSP we Wrocławiu, w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Karpińskiego. W latach 1983-95 przebywał w Paryżu. W latach 90 zainicjował i zrealizował przy współudziale innych artystów wiele spektakularnych akcji w przestrzeni miejskiej Wrocławia („Malowanie Świdnickiej”, „Spadochrony” „Wieża malowana”). Jest autorem wystaw indywidualnych, akcji malarskich, performance’ów, w tym monumentalnego projektu „Generator” prezentowanego w kilku odsłonach od 1999 roku po dzień dzisiejszy. W swojej pracy interesuje się różnymi rejonami sztuki, wykorzystuje rozmaite techniki i media, ale bazą jego twórczości jest malarstwo. Nie porzuca praktyk malarskich, tworzy „malarstwo poza malarstwem”, sztukę, w której zapis-pęknięcie-szczelina jest istotą. Jego obrazy i obiekty znajdują się w zbiorach Musee d`Art Modern w Paryżu, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, w kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęta Sztuk Pięknych oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.

Wystawę można oglądać  w dniach: 1 października – 25 listopada 2012

Materiały Prasowe

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.