szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Utracony obraz wróci do Polski

03.10.2012

Magazyn

Szewc, autor nieznany, źródło: mkidn.gov.pl

Szewc, autor nieznany, źródło: mkidn.gov.pl

Kolejny sukces, tym razem utracony w czasie wojny reprezentujący szkołę flamandzką obraz „Szewc” po 70 latach dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wróci do Polski.

Należący do przedwojennych zbiorów wilanowskich obraz Szewc został utracony w czasie wojny. Na podstawie dokumentacji przesłanej przez DDK, osoba będąca w posiadaniu obrazu podjęła decyzję o jego zwrocie. Oficjalna uroczystość przekazania pracy odbędzie się – jak podaje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego –  5 października w Muzeum Pałac w Wilanowie.

Warto wspomnieć, że obraz ten do zbiorów wilanowskich należał od połowy XIX wieku i został zrabowany prawdopodobnie pod koniec roku 1944. Płótno to zostało uwzględnione w spisie strat wojennych i figurowało pod numerem 14160.  W lipcu br. obraz został odnaleziony na terenie Niemiec.

W czasie oficjalnej uroczystości przekazania pracy, darczyńca zostanie uhonorowany „Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Dzięki staraniom polskiego Ministerstwa Kultury odzyskano m.in. „Pomarańczarkę” Aleksandra Gierymskiego, „Murzynkę” Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej i dzieła Juliana Fałata „Przed polowaniem w Rytwianach” i „Naganka na polowaniu w Nieświeżu”

Źródło: mkidn.gov.pl
Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka

Portal Rynek i Sztuka

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.