szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE NOWA EDYCJA JESIEŃ

Znani, młodzi, dobrze rokujący – część druga

03.10.2012

Inwestowanie w sztukę

Dziś prezentujemy kolejną grupę artystów, których twórczość warto śledzić. Oczywiście, podobnie jak we wczorajszym zestawieniu lista ta nie jest kompletna i zawiera w sobie opis sylwetek artystów także już uznanych. Zanim jednak szczegółowo przyjrzymy się tym mniej znanym, zachęcamy do zapoznania się z zaprezentowanym poniżej, krótkim zestawieniem artystów, którzy stosunkowo dobrze radzą sobie na rodzimym, a także zagranicznym rynku sztuki.

Michał Gayer (ur. ’84)

Absolwent katowickiej ASP. Dyplom obronił w 2009 roku i aktualnie pracuje jako asystent w pracowni malarstwa na macierzystej uczelni. Artysta współtworzył grupę artystyczną Ośmiornica. W twórczości swej porusza zagadnienia, które w bezpośredni sposób związane są  z nim samym, ilustrując wszystko to, co aktualnie zajmuje jego uwagę. Realizuje prace w różnorodnych technikach. Prace Gayera prezentowane były na zagranicznych targach sztuki, takich jak: Preview Berlin – The Emerging Art Fair (2010) oraz Viennafair (2010). Mieszka i tworzy w Katowicach.

Michał Gayer, Rogi, źródło: artbazaar

Michał Gayer, Rogi, źródło: artbazaar

Jakub Czyszczoń (ur. ‘83)

Artysta pochodzi z Koszalina. Absolwent wydziału Grafiki Komunikacji Wizualnej poznańskiej ASP. W roku 2005 dostał stypendium, dzięki któremu wyjechał do Norwegii, gdzie zajmował się głównie instalacją i rysunkiem. Warto zaznaczyć, że był również typowany przez Krzysztofa Masiewicza i Piotra Bazylko do rankingu najbardziej ciekawych i intrygujących artystów młodego pokolenia.

Jakub Czyszczoń, How to say, monotypia, źródło: borowikcollection.com

Wojciech Bąkowski (ur. ’79)

Jeden z bardziej znanych, współcześnie tworzących, polskich artystów. Grafik, twórca rysunków, eksperymentalnych filmów animowanych oraz performance. Ukończył poznańską ASP, broniąc w 2005 roku dyplom w zakresie działań audioperformance w pracowni prof. Hieronima Neumana. Warto wspomnieć, że Bąkowski jest też aktywny na polu muzycznym – w 2004 toku założył grupę muzyczkę KOT, jest także liderem zespołów Czykita oraz Niwea. Wspólnie z Radosławem Szlagą, Tomaszem Mrozem, Konradem Smoleńskim i Piotrem Bosackim w 2007 roku stworzył grupę artystyczną PENERSTWO. W kontekście prac Bąkowskiego należy zaznaczyć, że cechuje je wybitne ograniczenie środków wyrazu, dzięki czemu powstały obraz – czy to rysunkowy, czy filmowy – odznacza się minimalizmem i prostotą. W 2009 roku Wojciech Bąkowski zdobył nagrodę Fundacji Deutsche Bank w konkursie Spojrzenia, w którym został uznany najbardziej interesującym artystą młodej polskiej sceny artystycznej ostatnich dwóch lat, a w 2011 otrzymał nagrodę – Paszport Polityki za  oryginalną twórczość łączącą w sobie elementy brutalności i liryzmu zarazem. Jest związany m.in. z poznańską Galerią Stereo.

Wojciech Bąkowski, Piękno, źródło:mediacje.art.pl

Wojciech Bąkowski, Piękno, źródło:mediacje.art.pl

Rafał Bujnowski (ur. ’74)

Rafał Bujnowski jest w już w zasadzie artystą uznanym. Zajmuje się przede wszystkim malarstwem, ale wykonuje też instalacje, realizacje wideo i prace graficzne. Po studiach na Politechnice Krakowskiej, uczęszczał na zajęcia do tamtejszej ASP, broniąc dyplom w 2000 roku. Razem z innymi „wielkimi” jego pokolenia, czyli z Marcinem Maciejowskim, Wilhelmem Sasnalem, Markiem Firkiem i Józefem Tomczykiem, w latach 1995-2001 tworzył grupę Ładnie. W roku 2004 odbył dwukrotnie przebywał na stypendium w Art in General Nowym Jorku oraz w Zug w Szwajcarii.

Jak wspomniałam wcześniej Bujnowski zajmuje się przede wszystkim malarstwem, którego stylistyka jest dość rozpoznawalna. Prace bazują na zrobionych wcześniej zdjęciach, które następnie przetransponowane na płótno poddawane są schematyzacji. Artysta zasłynął także z namalowanych w skali 1:1 replik przedmiotów np. kasety VHS. Jest laureatem Kunstpreis Europas Zukunft (2005).

Rafał Bujnowski, BABKI, 2002  akryl, płótno 35 x 45, źródło: agraart.pl

Rafał Bujnowski, BABKI, 2002 akryl, płótno 35 x 45, źródło: agraart.pl

Wojtek Doroszuk (’80)

Absolwent krakowskiej ASP. Dyplom obronił w 2006 roku w pracowni interdyscyplinarnej Zbigniewa Sałaja oraz Grzegorza Sztwiertni. Studiował także w Sabanci Universitesi w Stambule. Aktualnie pracuje jako asystent na krakowskiej ASP. Artysta zajmuje się przede wszystkim sztuką wideo i fotografią, w których porusza zagadnienia związane z problematyką współczesnego społeczeństwa. W 2007 roku został nagrodzony w 8. Konkursie malarskim im. Eugeniusza Gepperta. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Wojtek Doroszuk, źródło: bwa.wroc.pl

Wojtek Doroszuk, źródło: bwa.wroc.pl

Piotr Bosacki (’77)

Artysta w 2004 roku ukończył poznańską ASP. Aktualnie pracuje na macierzystej uczelni w Katedrze Intermediów. Zajmuje się filmem animowanym, kompozycją muzyczną oraz szeroko rozumianymi sztukami wizualnymi. Jego prace charakteryzują się wyważoną kompozycją i strukturą. Ulubioną formą wypowiedzi jest film animowany, który w znakomity sposób łączy w sobie syntezę obrazu i słowa. Podobnie jak Wojciech Bąkowski należy do grupy PENERSTWO.

Piotr Bosacki,Kompletne Bzdury, źródło: tokyoartbeat.com

Piotr Bosacki,Kompletne Bzdury, źródło: tokyoartbeat.com

Tomasz Kowalski (’84)

Artysta ukończył krakowską ASP. Będąc jeszcze studentem zadebiutował w 2006 roku w krakowskiej Galerii Nova, dzięki czemu zwrócił na siebie uwagę poważnych kuratorów. W tym samym roku odbyła się jego indywidualna wystawa w berlińskiej galerii Żak-Branicka. Brał udział w licznych, zagranicznych wystawach w Niemczech i we Włoszech. Aktualnie jego prace znajdują się w kolekcjach polskich i zagranicznych. Kowalski znajduje się także w gronie artystów reprezentowanych przez berlińską galerię Carlier-Gebauer.

Tomasz Kowalski, bez tytułu, 80 x 65, 2008, oil on canvas, courtesesy Cartier/Gebauer, Berlin

Tomasz Kowalski, bez tytułu, 80 x 65, 2008, oil on canvas, courtesesy Cartier/Gebauer, Berlin

Olaf Brzeski (’75)

Jeden z ciekawszych artystów młodego pokolenia, którego twórczość skupia się na instalacji, obiekcie oraz filmie eksperymentalnym. Absolwent wrocławskiej ASP. W 2000 roku obronił dyplom z rzeźby. W 2009 roku został nominowany do  Nagrody Fundacji Deutsche Bank – Spojrzenia. Olaf Brzeski zadebiutował zwycięskim projektem pomnika Pomarańczowej Alternatywy, który przedstawiał kamiennego krasnala stojącego na postumencie w kształcie monstrualnego palca. Artysta współpracuje z wrocławską grupą ROBOTOBIBOK.

Olaf Brzeski, "Dym", 2008, ceramika, fot. M.Michalski, archiwum CSW Zamek Ujazdowski

Olaf Brzeski, „Dym”, 2008, ceramika, fot. M.Michalski, archiwum CSW Zamek Ujazdowski

Maciej Wieczerzak (ur. ‘86)

Absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.  Zajmuje się przede wszystkim malarstwem sztalugowym, ale realizuje także prace graficzne, fotograficzne oraz wideo. Młody twórca został wyróżniony w wielu konkursach. Artysta aktualnie współpracuje z domem aukcyjnym Abbey House.

"Pizza" 2009 akryl-płótno, wymiar: 100x100, źródło: abbyhouse.pl

„Pizza” 2009 akryl-płótno, wymiar: 100×100, źródło: abbyhouse.pl

Jakub Ciężki (’79)

Absolwent lubelskiego Wydziału Artystycznego UMCS. Dyplom z wyróżnieniem obronił w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego. Niezwykle aktywny, większą sławę zyskał po otrzymaniu prestiżowej nagrody Grand Prix 40. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień w 2011 roku. Jakub Ciężki w swej twórczości skupia się przede wszystkim na przedstawieniu świata realnego, który ukazany jest przez pryzmat pejzażu industrialnego. Charakterystyczne dla niego są przedstawienia przedmiotów z życia codziennego, takich jak: kaloryfer, wanna czy rusztowanie, które najczęściej wyjęte są z pierwotnego kontekstu. Aktualnie pracuje na Wydziale Artystycznym UMCS w Zakładzie Malarstwa i Rysunku w pracowni prof. Jacka Wojciechowskiego.

Jakub Ciężki, Rusztowanie, Grand Prix na Bielskiej Jesieni 2010, źródło: culture.pl

Jakub Ciężki, Rusztowanie, Grand Prix na Bielskiej Jesieni 2010, źródło: culture.pl

Honza Zamojski (’81)

Absolwent poznańskiej ASP. Pracę dyplomową w postaci książki We Came From Beyond/We Go Far Beyond obronił z wyróżnieniem. W 2008 uzyskał stypendium Miasta Poznania, a w ramach Visegrad Artist Residency Programme otrzymał stypendium artystyczne na pobyt w Pradze. W ramach rezydencji artystycznej wykonał projekt w Galerii Školská. W 2011 roku otrzymał finansowane z Funduszu Wyszehradzkiego stypendium, a także w tym samym roku zjął drugie miejsce 5. edycji konkursu Spojrzenia, organizowanego przez Deutsche Bank. Wydawca, prowadzi wydawnictwo Morava; współpracuje z galerią Leto w Warszawie. Warto zaznaczyć, że w 2011 roku został laureatem Radiowego Domu Kultury, jak i uzyskał nominacje do nagrody Paszport Polityki.
Honza Zamojski

Piotr Kmita

Absolwent Wydziału Grafiki wrocławskiej ASP. Dyplom „Zniewagi i obrazy” zrealizował w pracowni profesora Eugeniusza Geta-Stankiewicza. W roku 2012 otrzymał nagrodę Gazety Wyborczej „WARTO”. Piotr Kmita jest także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego prace znajdują się w kolekcjach publicznych, jak i prywatnych.

Piotr Kmita, World Lock (fragment) 125 x 80 cm, instalacja, 2010, źródło: blog.piotrkmita.com

Piotr Kmita, World Lock (fragment) 125 x 80 cm, instalacja, 2010, źródło: blog.piotrkmita.com

Przemek Matecki (’76)

Absolwent Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dyplom obronił w pracowni Ryszarda Woźniaka. Twórczość Mateckiego oscyluje wokół stylistyki pop, nawiązującej do prac Roberta Rauschenberga. Żywiołowe, kolażowe malarstwo zyskało sobie wielu zwolenników. Współpracuje z warszawską Galerią Raster, berlińską CarlierGebauer i londyńską Hollybush Gardens.

Przemysław Matecki, "Twarz", olej na papierze, 29 x 21 cm, 2007. Dzięki uprzejmości galerii Raster

Przemysław Matecki, „Twarz”, olej na papierze, 29 x 21 cm, 2007. Dzięki uprzejmości galerii Raster

Marcin Maciejowski (’74)

Ukończył studia na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. W roku 2001 obronił dyplom w pracowni plakatu prof. Piotra Kunce. W tym samym roku otrzymał także stypendium koncernu Bayer AG w Leverkusen. Rok później został laureatem Paszportu Polityki. Warto zaznaczyć, że był członkiem grupy Ładnie.  Prace jego cechują się charakterystycznym schematycznym rysunkiem, który utrzymany jest w konwencji komiksu. Marcin Maciejowski współpracuje z warszawska Galerią Raster, wiedeńską Meyer Keiner, londyńską Wilkinson Gallery z Londynie oraz nowojorską Leo Koenig.Inc Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach publicznych i prywatnych w Polsce i zagranicą.

marcin Maciejowski, Grupa Ładnie, Oświęcim, 2006 olej na płótnie, 40 x 60 cm, źródło: galeria raster

Marcin Maciejowski, Grupa Ładnie, Oświęcim, 2006 olej na płótnie, 40 x 60 cm, źródło: galeria raster

Warto także wspomnieć o innych, bardzo interesujących artystach młodego pokolenia – np. o Piotrze Janasie, Izie Tarasewicz, Pawle Książku czy Hubercie Pokrandtcie – lecz stanie się to dopiero w następnym artykule.

Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Znani, młodzi, dobrze rokujący – część druga”

  1. monika

    okropne te dzieła…nie ktore az straszą

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.