szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

560,000 dolarów dla artystów w ramach ArtPrize

08.10.2012

Ciekawostki

Znamy już wyniki międzynarodowego konkursu ArtPrize 2012. Niekwestionowaną zwyciężczynią została Adonna Khare, której  rysunkowa praca Elephans, przyniosła artystce aż 200,000 dolarów nagrody.

W ramach międzynarodowego konkursu ArtPrize rozdano łącznie aż 560,000 dolarów w postaci nagród pieniężnych grupie szesnastu – wyłonionym przez jury oraz publiczność – artystom.

Nagroda 1

Adonna Khare

Elephants, Adonna Khare, źródło:artprize.org

Elephants, Adonna Khare, źródło:artprize.org

Adonna Khare, artystka pochodząca z Burbank, na konkursie zaprezentowała wielkoformatowy rysunek przedstawiający różne sceny z życia słoni. Obecnie fukcjonuje jako tryptyk i w dalszym ciągu jest w fazie tworzenia.

[vsw id=”7V7pF-FvOTo&” source=”youtube” width=”600″ height=”450″ autoplay=”no”]

Nagroda 2 

Martijn van Wagtendonk

Martijn van Wagtendonk, Song of Lift, źródło:artprize.org

Martijn van Wagtendonk, Song of Lift, źródło:artprize.org

Drugie miejsce zajął Martijn van Wagtendonk z Colbert, który zaprezentował interesującą instalację Song on Lift. Można powiedzieć, że  poprzez swe walory, praca ta, to pięciominutowa, całkowicie zautomatyzowana opera. Jest to typ rzeźby kinetycznej, w której szczególną rolę pełni światło i zastosowana w pracy Symfonia No. 3 Henryka Góreckiego. Artysta otrzymał nagrodę wysokości  75.000 dolarów.

[vsw id=”kayz_AIMpvU&” source=”youtube” width=”600″ height=”450″ autoplay=”no”]

Nagroda 3

Frits Hoendervanger

Frits Hoendervanger, Rebirth of spring, źródło: artprize.org

Frits Hoendervanger, Rebirth of spring, źródło: artprize.org

Trzecie miejsce zdobyłFrits Hoendervanger za wielkoformatowe malarstwo w stylu realistycznym, a można by nawet powiedzieć, że hiperrealistycznym. Obraz pt. Rebirth of spring przedstawia po prostu las, w którym między drzewami przesącza się subtelne mgliste, delikatne światło.  Nagroda za trzecie miejsce wynisoła 50.000 dolarów.

Nagroda 4

Richard Morse

Richard Morse, Sticktoitiveness Unwavering Pertinacity Perseverance, źrodło: artprize.org

Richard Morse, Sticktoitiveness Unwavering Pertinacity Perseverance, źrodło: artprize.org

Czwarta lokata przypadła Richardowi Morse za intrygującą i przykuwającą uwagę pracę Sticktoitiveness Unwavering Pertinacity Perseverance. Kompozycja przestrzenna składa się z figur galopujących, a raczej przedzierających się przez rzekę stada koni. Wedlug autora mają one symbolizować zmaganie z przeciwnościami losu i wytrwałość.

Kolejne nagrody otrzymali: Mark Carpenter i Dan Johnson, Dan Heffron, Kumi Yamashita, Artistry Of Wildlife, Sandra Bryant i Chris LaPorte.

Warto wspomnieć, że dziesięć nagród przyznała publiczność, podczas gdy sześć zostało wyłonionych przez profesjonalne jury. Głosowanie trwało przez 16 dni, w którym wzięlo udział aż 412, 560 uczestników.

Źródło: artprize.org

Opr. Kama Wróbel

Portal Rynek i Sztuka

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.