szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Brancusi na listopadowej aukcji Christie’s

08.10.2012

Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie, Świat

Constantin Brancusi, Une muse, gips, 1912. Źródło:Christie's, Ltd 2012

Constantin Brancusi, Une muse, gips, 1912. Źródło:Christie’s, Ltd 2012

Na listopadowej aukcji Christie’s wystawiona na licytację zostanie rzeźba Une Muse autorstwa jednego z ważniejszych modernistycznych rzeźbiarzy Constantina Brancusi. Wartość pracy szacuje się 10-15 mln dolarów.

W związku z rosnącym wśród kolekcjonerów sztuki współczesnej zainteresowaniem rzeźbą modernistyczną, dom aukcyjny Christie’s ogłosił, że na Aukcji  Impresjonistów i Sztuki Współczesnej (Evening Sale of Impressionist and Modern Art) 7 listopada, na licytację zostanie wystawiona realizacja rumuńskiego artysty – Constantina Brancusi. Gipsowa rzeźba pt. Une Muse została wykonana w 1912 roku i uwagę kolekcjonerów zwróciła już na pokazie Armory Show w 1913 roku. Została zakupiona do kolekcji prywatnej przez Walta Kuhna – wspólzałożyciela Armory Show. Dzięki hojności wdowy po kolekcjonerze, w 1955 roku została ofiarowana  Guggenheim Museum i pozostała tam przez długie lata. Rzeźba ta  po raz ostatni eksponowana była publicznie w 1986 roku, kiedy to na nowojorskiej aukcji Christie’s została zakupiona do kolekcji obecnego właściciela.

Wartość pracy szacuje się na 10-15 mln dolarów. Warto zaznaczyć, że w ramach aukcji, Christie’s odtworzy Une Muse w postaci hologramu tak, aby kolekcjonerzy z Hong Kongu również mogli zobaczyć pracę w trzech wymiarach. Dzieki tego typu, innowacyjnemu podejściu, znajdująca się fizycznie w Nowym Jorku rzeźba, będzie mogła być również podziwiana w trakcie licytacji  w Chinach.

źródło: artdaily.com, galleristny.com 

Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka 

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.