szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Rzeźba Damiena Hirst’a w przestrzeni publicznej

08.10.2012

Magazyn

Damien Hirst, Verity, źródło: damienhirst.com

Damien Hirst, Verity, źródło: damienhirst.com

Monumentalna, brązowa rzeźba autorstwa Damiena Hirst’a w niedługim czasie stanie się jedną z większych atrakcji małego miasteczka Ilfracombe Pier w Wielkiej Brytanii.

Po dwóch latach przygotowań gigantyczna rzeźba Verity Damiena Hirst’a zostanie ustawiona w przestrzeni publicznej w miasteczku Ilfracombe. Przedstawiająca postać kobiety w ciąży statua  ma 20,25 m wysokości i waży blisko 25 ton. Według zamierzenia artysty Verity obrazuje współczesną  alegorię  prawdy i sprawiedliwości. W pracy tej Hirst odwołuje się do swej wcześniejszej realizacji rzeźbiarskiej Virgin Mother (2005) oraz Małej tancerki Edgara Degas (Little Dancer of Fourteen Years). Tytuł pracy nawiązuje do włoskiego słowa oznaczającego prawdę, którego wymowa spotęgowana została poprzez użyte w kompozycji tradycyjne symbole odnoszące się do sprawiedliwości – miecz i waga.

Artysta nie byłby jednak sobą, gdyby stworzone przez niego dzieło nie wywołało skandalu lub protestu. Verity przedstawia bowiem kobietę, która w połowie została ukazana w anatomicznym przekroju, odsłaniając pokryte mięśniami: głowę i resztę ciała, ujawniając także rozwijający się w łonie płód.  Wywołało to lawinę protestów, które do urzędu miejskiego napłynęły od lokalnej społeczności, określającej dzieło – światowej sławy artysty- jako: oburzające, niemoralne, obsceniczne, obraźliwe, obrzydliwe, niesmaczne, żenujące i wulgarne.

Pomimo jednak skarg, rzeźba ma zostać ustawiona w docelowym, przygotowywanym jeszcze miejscu, gdzie trafi 17 lub 18 października i będzie przebywała przez następne 20 lat .

Źródło: damienhirst.com
Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka

Portal Rynek i Sztuka

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.