szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Czym był wortycyzm?

11.10.2012

Ciekawostki, Dla początkujących

Wyndham Lewis, Workshop, 1914–15 źródło: Tate

Wyndham Lewis, Workshop, 1914–15 źródło: Tate

W historii sztuki współczesnej istnieje szereg nurtów artystycznych, które – pomimo, że istotne – zostały nieco zapomniane i tak naprawdę niewiele osób je zna. Jednym z takich nurtów jest także wortycyzm.

Wortycyzm był szczególnym kierunkiem w sztuce, który powstał w Wielkiej Brytanii na początku XX wieku.  Można powiedzieć, że był swoistą mieszanką francuskiego kubizmu i włoskiego futuryzmu, która istniała w latach 1912-15 i wywodziła się także z reakcji przeciwko estetyce impresjonistycznej.

Sama nazwa ruchu pochodzi od słowa vortex – wir, co w pewien sposób nawiązywało do teorii Boccioniego, która głosiła, że sztuka znajduje swoje źródło w wirze emocji.

Pod względem estetycznym najsilniejszy wpływ na nurt miał futuryzm, co objawiało się w afirmacji świata nowoczesnego czy też technologicznego, jak i przyjęcia do zestaw form artystycznych obiektów i kształtów industrialnych. Grupa postulowała także o sprowadzenie wszystkich form do abstrakcji, tak aby móc je swobodnie organizować w systemie kątów i krzywych promieniujących wokół określonego punktu vortex  – by powstał efekt wirującej głębi.

W 1912-13 odbyły się wystawy futurystów w Londynie, na które przybył także Marinetti. Dwa lata później odbyła się pierwsza i zarazem ostatnia wystawa prac reprezentujących wortycyzm. Cały ruch skupiał się na osobowości Wyndhama Lewisa, który był niestety niemalże jedynym jego działaczem.

Lewis Wyndham, żył w latach 1882-1957. W 1911 założył Camden Town Group,  rok później na wystawie w Grafion Galleries przedstawił kompozycje abstrakcyjne zatytułowane: Timon of Athens. W 1914 roku współtworzył Rebel Art Center i rozpoczął wydawanie pisma „Blast”, w którym propagował wortycyzm. W swojej twórczości Lewis dążył przede wszystkim do uwydatnienia wewnętrznego sensu konstrukcji.  Bardzo rzadko malował w sposób całkowicie abstrakcyjny, skupiając się bardziej na obrazowaniu bardziej niefiguratywnym, niż nieprzedstawiającym.

Wortycyzm  był ruchem, który stanowił broń przeciwko estetyce impresjonistycznej i trzeba zaznaczyć, że było to narzędzie walki dynamicznej, agresywnej i niestety krótkiej.

Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.