szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Grafiki Goi w Warszawie

12.10.2012

Magazyn

Gdy rozum śpi, budzą się demony (z cyklu Kaprysy), źródło:  Źródło: cervantesvirtual.com/

Gdy rozum śpi, budzą się demony (z cyklu Kaprysy), źródło: Źródło: cervantesvirtual.com/

Od 10 października w warszawskim Instytucie Cervantesa można oglądać słynny cykl Kaprysy, hiszpańskiego artysty Francisco de Goi.

Kaprysy to pierwszy seria rycin Goi. Prace ujrzały światło dzienne w 1799r, to jeden z jego z najsłynniejszych cyklów graficznych i pierwszy, w którym artysta tworzy z pełną swobodą, a nie na zamówienie. Goya, przyjąwszy racjonalistyczny system wartości charakterystyczny dla epoki Oświecenia, przedstawia na swych rycinach ostrą krytykę swoich czasów. Mimo, iż grafiki pozostawiają w ogromnej mierze pole dla wyobraźni, współcześni im odbiorcy rozpoznali w nich liczne nawiązania do postaci ze swych czasów.

Stylistycznie grafiki łączą w sobie nowoczesną wrażliwość i dążenie do sztuki opartej na subiektywizmie i wolności twórczej. Wystawa prezentuje komentarze samego Goi ze zbiorów Muzeum Prado. Są one wyjaśnieniem przesłania i tytułu każdej ryciny.

Instytut Cervantesa, Warszawie.
Wystawę można oglądać od 10 października do 16 listopada

Materiały prasowe

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.