szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Młoda, mniej znana sztuka w Polsce

12.10.2012

Młoda sztuka w Polsce

Młodych, uzdolnionych artystów mamy bardzo wielu, jednak niewielu z nich jest w stanie przebić się przez blokadę wiodącego artworldu. Chcielibyśmy na łamach portalu sukcesywnie prezentować sylwetki interesujących twórców, których realizacje ukazują ciekawy trop myślenia oraz obrazowania. Dziś, skupiając się na różnorodnych aktywnościach, przedstawimy grupę młodych artystów, których prace, w sposób szczególny nas zaintrygowały.

Daniel Krysta

Artysta urodził się w 1976 roku w Cieszynie. Studiował na wrocławskiej ASP, na wydziale malarstwa w latach 1999- 2004. Dyplom obronił  w pracowni prof. Stanisława Kortyki. Zajmuje się przede wszystkim malarstwem, a także rysunkiem i grafiką komputerową. Daniel Krysta stworzył pewien szczególny typ obrazowania, który bazuje na łączeniu realistycznie malowanych fragmentów obiektów często industrialnych, umiejscowionych ma bliżej nieokreślonych, fakturowych tłach. Podłoże wykonywane jest przy wykorzystaniu różnych materiałów, dzięki czemu uzyskuje charakterystyczną chropowatą powierzchnię, która poprzez swoją strukturę w drastyczny sposób odcina się od elementu obrazowanego. Niemalże hiperrealistyczne obiekty stają się w takim zestawieniu prawdziwą iluzją świata realnego.

Daniel Krysta, Rewers 70x120cm 2011, źródło:danielkrysta.com

Daniel Krysta, Rewers 70x120cm 2011, źródło:danielkrysta.com

Natalia Bażowska

Artystka urodziła się w 1980 roku i związana jest z Wydziałem Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Interesujące w przypadku artystki jest to, iż początkowo nie była związana ze sztuką – w  2006 roku rozpoczęła studia doktoranckie: SUM, Katedra i Klinika Psychiatrii Katowice-Ochojec, gdzie zajmuje się badaniami nad przekazami wizualnymi. Twórczość Natalii Bażowskiej została doceniona jednak przez liczne grono kuratorów, dzięki czemu artystka ma już szereg wystaw za sobą. Obrazy jej stanowią przede wszystkim odzwierciedlenie podświadomości, które podyktowane są spontanicznym  i szybkim działaniem.

Natalia Bażowska, mat. Rondo Sztuki

Natalia Bażowska, mat. Rondo Sztuki

Hubert Pokrandt

Wrocławski artysta, który  debiutował indywidualną wystawą w kawiarni artystycznej Falanster. Artysta urodził się w 1984 roku. Artysta realizuje się w malarstwie głównie abstrakcyjnym, zawierającym niezwykłą dawkę energii i dynamizmu. W sposób szczególny ważna jest tu faktura i oszczędność  barwna. Obrazy, podobnie jak w przypadku Natalii Bażowskiej, tworzone są w sposób spontaniczny i instynktowny. Pokrandt maluje tradycyjnym olejem na podłożu, które często wcześniej jest niszczone, które dla artysty jest ważnym elementem pracy twórczej.

Hubert Pokrandt, Bez tytułu,70 x 90, olej na płótnie, 2011, źródło: hubertpokrandt.blogspot.com

Hubert Pokrandt, Bez tytułu,70 x 90, olej na płótnie, 2011, źródło: hubertpokrandt.blogspot.com

Katarzyna Karpowicz

Katarzyna Karpowicz przyjęła typ malarstwa tradycyjnego, figuratywnego, które w pewnym aspekcie nawiązuje do sztuki dawnych mistrzów. Artystka urodziła się 1985 w Krakowie. Ukończyła krakowską ASP, gdzie studiowała w pracowni prof. Grzegorza Bednarskiego. Dyplom z malarstwa obroniła w 2010r w pracowni prof. Leszka Misiaka. Malarstwo Katarzyny Karpowicz zostało już docenione – artystka dość dobrze radzi sobie na rynku sztuki, współpracując z licznymi galeriami w kraju. Artystka maluje w charakterystycznym stylu, kreując oniryczny świat, który przepełniony jest statycznymi, nieco smutnymi postaciami. Posługując się indywidualną, stworzoną przez siebie ikonografią, młoda artystka wprowadza nas w prywatny świat dziecięcych nostalgii i tęsknot.

Katarzyna Karpowicz, Przygotowania, olej na płótnie, źródło: http://galeriaart.pl

Katarzyna Karpowicz, Przygotowania, olej na płótnie, źródło: http://galeriaart.pl

Agata Czeremuszkin-Chrut

Zupełnie inną postawę prezentuje Agata Czeremuszkin-Chrut, która ukończyła wrocławską Akademię Sztuk Pięknych. Dyplom obroniła w 2008 roku. Charakteryzuje ją ekspresyjny, dynamiczny styl malarski, który skupia się przede wszystkim na postaci ludzkiej. W twórczości tej człowiek poddawany jest różnorodnym deformacjom, a łącząc się z ostrym i raczej oszczędnym kolorem, prezentuje niemalże neofiguratywny typ działań. Artystka aktualnie mieszka  i tworzy w Warszawie, a także współpracuje z licznymi galeriami w kraju. Stypendystka Edinburgh Collage of Art w Wielkiej Brytanii. Zajmuje się także muralem, a także projektowaniem graficznym.

Agata Czeremuszkin-Chrut, Z cyklu łóżka, źródło: czeremuszkin.com

Agata Czeremuszkin-Chrut, Z cyklu łóżka, źródło: czeremuszkin.com

Baśka Wesołowska

Artystka urodziła się w 1989 roku. W 2011 roku obroniła dyplom licencjacki w pracowni sitodruku u prof. Waldemara Węgrzyna, obecnie studentka II roku studiów magisterskich na wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Czerpiąc z dorobku kultury, artystka przetwarza współczesne emblematy oraz łączy je z fotografią i klasycznymi działami sztuki. Tworzy w ten sposób malarskie kolaże. Forma ta najpełniej pozwala opowiadać jej o tym, co interesuje ją najbardziej – o pamięci, przemijaniu. Zarówno prace malarskie i jak wykonane obiekty, stanowią próbę opowiedzenia zapomnianych historii, przywrócenia ich do ludzkiej świadomości przez użycie języka współczesnej kultury.

Baśka Wesołowska, Radiostacja gliwicka, akryl na płótnie, źródło: mat. własne

Baśka Wesołowska, Radiostacja gliwicka, akryl na płótnie, źródło: mat. własne

Joanna Żochowska

Joanna Żochowska urodziła się w Bielsku-Białej w 1984 roku. W 2010 roku ukończyła studia specjalizując się w rzeźbiarskim kształtowaniu przestrzeni. Profesjonalną naukę rysunku i malarstwa rozpoczęła we Francji w Atelier De Mempenti (Marsylia) w 2004 roku. W 2005 roku rozpoczęła studia na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych. Artystka zajmuje się rzeźbą oraz malarstwem, które charakteryzują się specyficznym, eksperymentalnym językiem poszukiwań formalnych, dzięki którym prace te nie są łatwe do sklasyfikowania. W dużej mierze tematyka prac poświęcona jest człowiekowi.

Joanna Żochowska Humaroid technika mieszana, 2010 Size: 50 x 50 x 60 cm, źródło: mat. własne

Joanna Żochowska Humaroid technika mieszana, 2010 Size: 50 x 50 x 60 cm, źródło: mat. własne

Antek Wajda

Artysta urodził się w 1976 roku i zajmuje się malarstwem, rysunkiem, kolażem oraz grafiką. Jest aktualnie jednym z oryginalniejszych twórców młodego pokolenia, który w twórczości swej nieco humorystycznie łączy tradycyjne formy z przedmiotami codziennego użytku. Aktualnie we wrocławskim BWA trwa wystawa artysty pt. A. Wajda Ojciec Polak, w zapowiedziach której możemy przeczytać: Antek Wajda; artysta bezkompromisowy, malarz, rysownik, komiksiarz, autor, przed kryzysem rysownik wrocławskiego oddziału Gazety Wyborczej; od lat robi to samo, w różnych mediach, jego wizytówką do niedawna były futerkowe potwory i kolaże (przeciwieństwo pluszowych futrzaków), których pierwowzorami były autentyczne zdarzenia i osoby. Wydał chuligańsko-deliryczną książkę obrazkową pt. “Banbury. Czyli zdarzenia na brygu”.

Antek Wajda, Ostatni esesman, źródło: mat. prasowe

Antek Wajda, Ostatni esesman, źródło: mat. prasowe

 

W następnych odsłonach cyklu zaprezentujemy także inne, interesujące sylwetki twórców, którzy mamy nadzieję zaintrygują także Państwa.

Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka
Portal Rynek i Sztuka

 

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.