szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Monet na sprzedaż w Christie’s

17.10.2012

Aukcje, Domy aukcyjne na świecie

Niecodzienna informacja, bo nietypowe dzieło. Do mediów trafiła informacja, że za pośrednictwem domu aukcyjnego Chrisite’s będzie można nabyć wspaniałe i jakże znane dzieło francuskiego impresjonisty Claude’a Moneta – Nenufary (1905).

Claude Monet, Nenufary, 1906, źródło: Christie’s

Claude Monet, Nenufary, 1906, źródło: Christie’s

Już 7 listopada na sprzedaż zostanie wystawiony wspaniały obraz Claude’a Moneta Nenufary. Pochodzi on z 1905 roku i należy do powszechnie znanego, tworzonego w latach 1905-1908 cyklu ilustrującego sadzawki, stawy parkowe i lilie wodne. Szacowana cena waha się między 30 – 50 mln dolarów.

Warto zaznaczyć, że  inny obraz z serii – Staw z nenufarami (1919) w 2008 roku został sprzedany za wyjątkowo wysoką kwotę w 2008 roku  80,4 mln dolarów, co stanowi rekord dla dzieł Moneta. Sprzedaży pośredniczył dom aukcyjny Christie’s.

Początkowo obraz ten należał do galerzysty Paula Durand-Ruela, który sprzedał go amerykańskim kolekcjonerom – Charlesowi B. Alexandrowi i Harriet Crocker. Do kolekcji Ethel i Herberta Allenów Nenufary trafiły w 1979 roku.

Claude Monet - rekordy aukcyjne, źródło: online.wsj.com

Claude Monet – rekordy aukcyjne, źródło: online.wsj.com

Aktualnie praca ta jest częścią kolekcji  Ethel Strong Allen i została zapisana w spadku istotnej dla rodziny Allenów – Hackley School. Zapowiada się, że zysk ze sprzedaży obrazu wesprze finansowanie celów rozwojowych szkoły.

Źródło: online.wsj.com
Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka
Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.