szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Rekordy aukcyjne Francisa Bacona

29.10.2012

Rekordy aukcyjne

Wczoraj obchodziliśmy rocznicę urodzin wybitnego, innowacyjnego artysty, twórcy neofiguratywizmu w malarstwie – Francisa Bacona. Z tej okazji przygotowaliśmy  zestawienie najdroższych sprzedaży aukcyjnych tego twórcy.

Francis Bacon, Portrait of Henrietta Moraes, 1963, Źródło: Christie's

Francis Bacon, Portrait of Henrietta Moraes, 1963, Źródło: Christie’s

Pierwsze wysokie sprzedaże irlandzkiego artysty miały miejsce w 2007, kiedy to na organizowanej przez Sotheby’s 15 maja aukcji obraz Studium do obrazu Papież Innoceny X został sprzedany za kwotę 52.68 mln dolarów. Warto w tym miejscu zauważyć, że inna wersja studium zostanie wystawiona na zbliżającej się, bo listopadowej aukcji Sotheby’s w Nowym Jorku. Szacowana cena wynosi  18-25 mln dolarów.

Największym sukcesem aukcyjnym irlandzkiego mistrza była głośna sprzedaż Tryptyku, która miała miejsce 14 maja 2008. Pośredniczył jej dom aukcyjny Sotheby’s. Za dzieło, rosyjski miliarder Roman Abramowicz, zapłacił 86.3 mln dolarów. Generalnie, obraz ten uchodzi za najdroższy obraz doby okresu powojennego, chociaż można się z tym tytułem spierać.. Wystarczy spojrzeć na następujące sprzedaże typu private sale  obrazu Jacksona Pollocka Number 5 (1948) za 140.mln dolarów czy obrazu autorstwa Willema de Koninga pt. Woman III (1952-53), którego cena wyniosła 137 mln dolarów.

Niemniej jednak dla samego Bacona był to najwyższy rekord aukcyjny, który ustawił poprzeczką dość wysoko. Warto zaznaczyć, że  od tego momentu żadna z realizacji Bacona nie uzyskała tak wysokich notowań, przez jego notowania  stosunkowo wyraźnie osłabiły się. Wraz z początkiem roku 2012 roku na londyńskiej aukcji Christie’s za 21,3 mln funtów – co daje ok. 33.5 mln  dolarów –  został sprzedany obraz  Portrait of Henrietta Moraes . W maju 2012 roku  na aukcji sztuki współczesnej nowojorskiego domu Sotheby’s, dzieło pt. Figure Writing Reflected in Mirror zostało sprzedane za 44.882.500 dolarów (21.580.000 funtów) – estymacja wynosiła 30 -40 mln dolarów.

Warto też zaznaczyć, że obraz Three Studies for a Self-Portrait 2 z 1975 roku został sprzedany przez Christie’s za 34.4 mln dolarów, a Study for a Portrait (1953) za 28.7 mln dolarów. Natomiast inny wariant Studium do autoportretu z 1980 roku na czerwcowej aukcji Sotheby’s osiągnął zaledwie 7,047,272 dolarów.

Poniżej zaprezentowany został wybór najwyższych sprzedaży Francisa Bacona, który ukazuje jak nierówne pod względem cen są prace irlandzkiego artysty, co jednak nie oznacza, że nie ma popytu na jego prace.

Wybrane rekordy aukcyjne Bacona

Rekordy aukcyjne Francisa Bacona

Rekordy aukcyjne Francisa Bacona

 

 

Opr. na podstawie artprice.com, christies.com, sothebys.com, artinfo.com
Opr. Kama Wróbel

Portal Rynek i Sztuka
 Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.