szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Batalia o dzieło Moneta

02.11.2012

Magazyn

Jak donosi artdaily.com, w Szwajcarii trwa walka o dzieło wybitnego impresjonisty C. Moneta. Obraz nazywa się Poppy Field near Vetheuil i aktualnie należy do Buehrle Foundation.

Cloude Monet, Poppy Field near Vetheuil, źródło: Buehrle Foundation.

Cloude Monet, Poppy Field near Vetheuil, źródło: Buehrle Foundation.

Obraz Poppy Field near Vetheuil przez długie lata należał do rodziny Emden. Według gazety Neue Zuercher Zeitung obraz ten został kupiony w 1920 roku przez Maxa Emdena bezpośrednio od francuskiego mistrza Claude’a Moneta. W 1933 roku Max Emden został zmuszony do ucieczki z nazistowskich Niemiec i trafił do Ticino w Szwajcarii, gdzie zbudował Willę Emden – dom w którym prezentowana była jego wielka kolekcja sztuki, w tym także jeden z najbardziej znanych obrazów Moneta Poppy Field near Vetheuil.

W czasie II Wojny Światowej, w 1940 roku Hans Erich Emden – wnuk Maxa Emdena  – zmuszony był do sprzedaży niezwykle wartościowej kolekcji, by móc uciec z Europy do Ameryki Południowej. Młody Emden odsprzedał dzieło Moneta za zaledwie 30.000 franków szwajcarskich marszandowi żydowskiego pochodzenia, który następnie sprzedał go obywatelowi Szwajcarii – Emilowi Buehrle za 35.000 franków.

Według magazynu Neue Zuercher Zeitung obraz aktualnie wyceniany jest na  ok. 25 milionów franków, co w przybliżeniu daje mniej więcej 27 mln dolarów, (21 mln euro). O odzyskanie dzieła walczy wnuk Maxa Emdema – Juan Carlos Emden.  Warto wspomnieć także, że obraz Poppy Field near Vetheuil w 2008 roku został skradziony podczas spektakularnego napadu na Buehrle Museum w Zurychu. Na szczęście zaginione wówczas obrazy zostały odnalezione, dzieło Moneta także.

Buehrle Foundation nie udzieliła jeszcze komentarza w tej sprawie.

Źródło: artdaily.com, nzz.ch

Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka 

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.