szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Darmowy listopad w narodowych instytucjach kultury

05.11.2012

Magazyn

Obiekty, źródło:mkidn.gov.pl

Obiekty, źródło:mkidn.gov.pl

Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie i Muzeum Pałac w Wilanowie – to instytucje, które w listopadzie będzie można zwiedzać za darmo. Akcja po raz pierwszy odbędzie się w tym roku- zapowiedział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Jak podaje oficjalna strona Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w listopadzie rozpocznie się projekt darmowego zwiedzania instytucji kultury. Minister Bogdan Zdrojewski – podkreślił – że akcja ta nie będzie jednorazowa i że w najważniejszych narodowych instytucjach kultury jeden miesiąc powinien być wolny od opłat.

„Po obliczeniach ekonomicznych i sprawdzeniu frekwencji w najważniejszych muzeach i instytucjach narodowych podjąłem decyzję, że listopad na stałe będzie miesiącem wolnym od opłat dla zwiedzających” – poinformował minister Bogdan Zdrojewski.

Propozycja skierowana jest do wszystkich, ale powstała przede wszystkim z myślą o seniorach i uczniach.  „W ten sposób odpowiadam tym, którzy pytali, co z ofertą kulturalną dla seniorów. To ma być także oferta dla młodych ludzi i dla szkół. W instytucjach, które będzie można w listopadzie zwiedzać za darmo, będą prowadzone muzealne lekcje. Przygotowujemy właśnie 800 tego typu zajęć, które będą prowadzone w tych placówkach przez cały miesiąc, przez specjalistów danej instytucji” – dodał Zdrojewski. Lekcje będą bezpłatne, ale będą na nie obowiązywały zapisy.

Zdaniem ministra,  listopad jest dobrym miesiącem na przeprowadzenie tego typu przedsięwzięć.  „1 listopada jest dniem refleksji, dotyczy to także instytucji kultury, pochylamy się wówczas nad naszą historią, nad przeszłością. To także miesiąc związany z narodowym świętem 11 listopada, a edukacja kulturalna powinna wiązać się z naszą historią”.

Szczegółowych informacji udzielają: Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, stołeczne Muzeum Łazienki Królewskie i Muzeum w Wilanowie.

W związku z powodzeniem, jakim cieszył się ubiegłoroczny weekend seniora z kulturą, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski ogłosi wkrótce jego drugą edycję. Akcja „60+Kultura ” jest skierowana do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Ma  je zachęcić do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym, dzięki wykorzystaniu oferty dostępnej w ich miejscu zamieszkania. 29 i 30 września br. (sobota – niedziela) wejście do teatrów, muzeów i  galerii w całej Polsce będzie bezpłatne lub bilet będzie można kupić w promocyjnej cenie.

Materiały Prasowe
Źródło: mkidn.gov.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.