szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Kwiaty w sztuce nie więdną…

06.11.2012

Magazyn

Piwonie, róże, bukiet polnych kwiatów. Motyw mało odkrywczy… i w tym tkwi jego atut. Dla jednych – sprawdzone, klasyczne piękno. Dla innych – kiermaszowa moda i nieciekawy dodatek, który popsuje nowoczesne wnętrze. Wydaje się, że kwiaty na płótnie mają równie wielu zwolenników, co przeciwników. Czym sobie zapracowały na tak zróżnicowane opinie?

Warto przypomnieć, że epoką kwiatów i martwej natury był barok. Współcześni artyści mogą więc czerpać z obfitego źródła inspiracji swych poprzedników sprzed kilkuset lat. To właśnie barok kusił bukietami, kolorami, przepychem barw. Jednym z popularnych malarzy tamtego okresu był flamandzki artysta Jan Bruegel. Łagodnym tonacjom swych prac, zawdzięcza przydomek „Aksamitny”.

Podobnie na obrazach innego twórcy, znanego z motywu martwych natur. Ambrosius Bosschaert dbał o szczegóły, nie unikał różnorodności. Namalował tylko kilkadziesiąt prac, ale zapoczątkował swoistą modę na kwiaty w XVII w.

Trudno pominąć też pełen uroku impresjonizm! O ponadczasowej magii kwiatów przypomina nam Claude Monet, razem ze swoim cyklem nenufarów, chryzantemami, malwami…

Skoro dziś, młodzi artyści mają takich mistrzów, dlaczego nie wybrać ich oferty? Nie jest prawdą, że z kwiatami już „nic się nie da zrobić”. Także ten motyw odzwierciedla aktualne treści ludzkiego myślenia, działania.

Ponadczasowym bukietem, płatkami róży, kielichem ukrytym w zieleni, można dodać smaku wnętrzom salonu, sypialni, kuchni. Zupełnie inaczej smakuje poranna kawa w ogrodowej scenerii malarskiego płótna! W industrialne wnętrza wkomponuje się pozornie surowa grafika.

Jednolite, ciepłe, pastelowe kolory ścian mogą być doskonałym tłem dla beztroskiej, zaczepnie pstrokatej kompozycji florystycznej. Kwiaty skutecznie ostudzą wnętrza, dodadzą blasku, będą tonować lub podsycać temperaturę. Podszepną gościom coś o temperamencie mieszkańców.

Kwiaty w sztuce nie więdną!

 Artykuł sponsorowany

Alicja Karłowska, galeria artpower.pl

Art Power

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.